1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ainat [17]
3 years ago
7

What is the average rate of change of the function over the interval x = 0 to x = 8?​

Mathematics
1 answer:
serious [3.7K]3 years ago
7 0

Answer:

The average rate of change is:

\frac{13}{161}

Step-by-step explanation:

The rational function given to us is;

f(x)=\frac{3x+4}{2x+7}

f(0)=\frac{3(0)+4}{2(0)+7}

f(0)=\frac{4}{7}

f(8)=\frac{3(8)+4}{2(8)+7}

f(0)=\frac{28}{23}=1

The average rate of change of this function from x=0 to x=8  is the slope of the secant line connecting:

(0,f(0)) and (8,f(8))

Average rate of change ==\frac{f(8)-f(0)}{8-0}

=\frac{\frac{28}{23}-\frac{4}{7} }{8}

=\frac{13}{161}

You might be interested in
Taylor buys nail polish from a shop that cost $3.95 each. She has a maximum of $30 to spend on nail polish purchases. The total
kati45 [8]

Answer:

C_t=3.95x,\ 0\leq x\leq 7

Step-by-step explanation:

<u>Modeling With Functions</u>

It's a common practice to try to mathematically represent the relation between two or more variables. It allows us to better understand the behavior of the phenomena being observed and, more importantly, to be able to predict future values.

The specific situation stated in the question relates how Taylor buys nail polish for $3.95 each, with a maximum of $30 to spend. If x is the number of nail polish purchased, then the total cost will be

C_t=3.95x

But we know Taylor has a limited budget of $30, so the total cost cannot exceed that amount

3.95x\leq 30

Solving the inequality for x

x\leq 30/3.95

x\leq 7.6

We round down to

x\leq 7

Of course, the lower limit of x is 0, because Taylor cannot purchase negative quantities of nail polish

Our model is now complete if the state the limits of x, or its domain

\boxed{C_t=3.95x,\ 0\leq x\leq 7}

3 0
3 years ago
Yesterday Mike bought 2 gallons of regular gasoline and 3 gallons of premium gasoline at a gas station for $13.60 today he bough
larisa [96]

Answer:

Cost of 1 gallon of Regular gasoline is $2.45 and  Cost of 1 gallon of Premium gasoline is $2.90.

Step-by-step explanation:

Let the Cost of Regular gasoline be 'x'.

Let the Cost of Premium gasoline be 'y'.

Given:

Amount of regular gasoline bought yesterday = 2 gallons

Amount of premium gasoline bought yesterday = 3 gallons

Total Cost of yesterday = $13.60

Now we know that Total Cost of yesterday is equal to sum of Amount of regular gasoline bought yesterday multiplied by Cost of Regular gasoline and Amount of Premium gasoline bought yesterday multiplied by Cost of premium gasoline.

Framing in equation form we get;

2x+3y=13.60 \ \ \ \ equation\ 1

Also Given:

Amount of regular gasoline bought today = 3 gallons

Amount of premium gasoline bought Today = 4 gallons

Total Cost of Today = $18.95

Now we know that Total Cost of Today is equal to sum of Amount of regular gasoline bought Today multiplied by Cost of Regular gasoline and Amount of Premium gasoline bought Today multiplied by Cost of premium gasoline.

Framing in equation form we get;

3x+4y=18.95 \ \ \ \ equation\ 2

Now Multiplying equation 1 by 3 we get;

2x+3y=13.60\\\\3(2x+3y)=13.60\times3\\\\6x+9y= 40.80 \ \ \ \ \ equation\ 3

Now Multiplying equation 2 by 2 we get;

3x+4y=18.95\\\\2(3x+4y)=18.95\times2\\\\6x+8y= 37.90 \ \ \ \ \ \ equation\ 4

Subtracting equation 4 from equation 3 we get;

(6x+9y)- (6x+8y)= 40.80-37.90\\\\6x+9y-6x-8y= 2.9\\\\y=\$2.90

Substituting the value of y in equation 1 we get;

2x+3y=13.60\\\\2x+3\times2.90 =13.60\\\\2x+8.7=13.6\\\\2x=13.6-8.7\\\\2x=4.9\\\\x=\frac{4.9}{2} =\$2.45

Hence Cost of 1 gallon of Regular gasoline is $2.45 and  Cost of 1 gallon of Premium gasoline is $2.90.

4 0
3 years ago
Hannah spends $4.50 each day to buy lunch at her school. After school each day, she buys the same snack. Hannah spends $28.75 fo
Alexeev081 [22]
X represents the price of the snack Hanna buys after each school day.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
NEED MASTER ANSWER.ALSO GIVE POINTS AND BRAINLEST.​
Valentin [98]

Answer:

answer is 7√2

see the solution

5 0
3 years ago
Write an inequality that you can solve using the division property of Inequality, where the direction of the inequality symbol m
valina [46]
Inequality is the unfairness of a certain decision
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line shown below?
    9·2 answers
  • Help find the inequalities of these problems! Plz &amp; thank you!!
    11·1 answer
  • ALG II NEED HELP QUICK! Will mark the brainliest answer
    14·1 answer
  • The check issued on 2/24 was for $104.30. True or false ?
    5·1 answer
  • (X^2+2x+5)(2x) simplify this
    8·1 answer
  • A statistics teacher conducted an experiment to test whether the use of a new review booklet will improve her students' semester
    12·1 answer
  • Kareem is a salesman at Best Buy. On each sale, he earns a commission of 12%. One of his customers bought a TV for $550 and a vi
    5·1 answer
  • On a 4-hour bike ride. Talal averaged 5.75 miles per hour. Write an equation and find the total distance.
    14·1 answer
  • My new laptop was $824.99 plus the 10% tax. What is the total cost of the laptop?
    8·2 answers
  • Point-lope form for the line that pae through the point (1, –1) and ha a lope of 4
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!