1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solniwko [45]
2 years ago
7

I need to know the answer of this question​

Mathematics
1 answer:
inysia [295]2 years ago
3 0

Answer: more information?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve 2/3 - 6y = - 1 5/6
alukav5142 [94]

Answer:

<u> y = 19/36</u>

Step-by-step explanation:

Assuming that what you want is the value of y, you can pass all the right side stuff to the left, and the y to the right:

2/3 + 15/6 = 6y

Then you can sum the fractions on the left by using the same denominators:

4/6 + 15/6 = 6y       ==>      19/6 = 6 * y

then  you can pass the 6 that is multiplying on the right to the left - now dividing:

<u> y = 19/36</u>

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to the area of square A, in square inches?
Setler [38]

Answer:

length of 1 side of A, using the Pyth. Thm. and the dimensions of the other two squares: (side of A)^2 = (10 in)^2 + (24 in)^2. Then:

(side of A)^2 = 100+ 576 in^2 = 676 in^2.

Here I have not bothered to solve for the length of the side of A, since we want the area of square A. But if you do want the side length, find it: sqrt(676) = 26 in. Then the area of A is (26 in)^2 = 676 in^2.

Then the area of square A is (26 in)^2 =

Read more on Brainly.com - brainly.com/question/10676137#readmore

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
F(x)=x² <br> G(x)=(x-6)²<br> Complete the description of the transformation
artcher [175]
6 units to the right
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
tabitha bought peppers that cost $0.79 per pound. she paid $3.95 for the peppers. How many pounds of peppers did she buy
Pie
5 because $3.95 divided by 0.79 equals 5
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP !!!
Art [367]
-3•-4=12, and -3+-4=-7.
this will turn into
(x-3)(x-4)
set them up to equal zero
x-3=0, x-4=0
solve
x=3, x=4
(a)
8 0
3 years ago
Other questions:
  • a blouse, including tax, costs $44. If the blouse is taxed at a a rate of 10%, what is it’s original price?
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION NOW
    10·1 answer
  • Help NOW i am confuzzled
    7·1 answer
  • Which value of the variable is a solution of the inequality?
    5·1 answer
  • A store sells shirts to the public at one pricing scale and wholesale at another pricing scale. The tables below describe the co
    15·2 answers
  • I have a big test coming up and i nedd help with this question please :)
    11·1 answer
  • A 24 lb. bag of dog food sells for $10.56. What is the unit price per pound?
    8·2 answers
  • If 3x+2=6 what is the value of x
    7·1 answer
  • PLEASE PLEASE HELP ILL MARK U AS BRAINLIST I NEED HELP ASAP !
    15·2 answers
  • Evaluate 9 ÷ 3[(18 − 6) − 22].<br><br> a: 0.188<br> b: 0.375<br> c: 24<br> d: 48
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!