1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivanzaharov [21]
3 years ago
15

What is the solution to the equation -5 =8m +12 /4

Mathematics
2 answers:
Stolb23 [73]3 years ago
6 0
-5 =8m + \frac{12}{4} \\ \\ -5 = 8m + 3 \\ \\ -5 - 3 = 8m \\ \\ -8 = 8m \\ \\ - \frac{8}{8} 
=m \\ \\ -1 = m \\ \\ m = -1 \\ \\ Answer: \fbox {m = -1}
Dima020 [189]3 years ago
3 0
m = -1

-5 = 8m + 12/4
-5 - 12/4 = 8m
4(-5) - (12/4) = 4(8m)  
 
*to remove the denominator, multiply each figure by 4.

-20 -12 = 32m
-32 = 32m
-32/32 = 32m/32
-1 = m

m = -1

To check:

-5 = 8m + 12/4
-5 = 8(-1) + 3
-5 = -8 + 3
-5 = -5

You might be interested in
Can someone help me with this problem, please?
Masja [62]

Answer:

Length = 2 ft

Width = 7/4 ft = 1.75 ft

Step-by-step explanation:

Length of room on blueprint = 1/8 *16 = 2 ft

Width of room on blueprint = 1/8 *14 = 7/4 ft = 1.75 ft

8 0
3 years ago
The longest human power sporting event is the tour de France cycling race in a particular year the average speed for the winner
sergey [27]

Answer:

The winner completed the race in 96 hours and 52 minutes.

Step-by-step explanation:

Given:

Distance of the cycling race = 2292 miles

Average speed of the winner = 23.66\  mph

We need to find time required by winner to complete the race.

Solution:

Now we know that;

Time required can be calculated by dividing Total Distance from the Average speed.

framing in equation form we get;

time required by winner to complete the race = \frac{2292}{23.66} = 96.87\ hrs

Now converting 0.87\ hrs into minutes we get;

0.87\times 60= 52.2\approx 52\ mins

Hence the winner completed the race in 96 hours and 52 minutes.

3 0
3 years ago
Machine A produces bolts at a uniform rate of 120 every 40 seconds, and Machine B produces bolts at a uniform rate of 100 every
Nutka1998 [239]

Answer:

25 seconds

Step-by-step explanation:

Hi there!

In order to answer this question, first we need to know how many bolts per second are produced by each machine, this can be known by dividing the number of bolts by the time it takes.

For machine A:

A = \frac{120 bolts}{40 s}= 3 \frac{bolts}{s}

For machine B:

B = \frac{100 bolts}{20 s}= 5 \frac{bolts}{s}

So, if the two machines run simultaneously, we will have a rate of prodcution of bolts equal to the sum of both:

A+B=(3+5)\frac{bolts}{s}=8\frac{bolts}{s}

Now, we need to know how much time it will take to producee 200 bolts, to find this out we need to divide the amount of bolts by the production rate:

t = \frac{bolts}{ProductionRate}= \frac{200 bolts}{8 \frac{bolts}{s} }

The <em>bolts</em> unit cancell each other and we are left with <em>seconds</em>

t = \frac{200}{8} s = 25 s

So it will take 25 seconds to produce 200 bolts with machine A and B running simultaneously.

Greetings!

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
I will give BRAINIEST to the next person who answers this!!
sertanlavr [38]

Answer:

<u>Challenge #1:</u>

<u>Different examples:</u>

2x+1=3x+2

4x+3=5x+4

3x+2=4x+3

<u>Challenge #2:</u>

<u>Different examples:</u>

2x+0=4x+1

3x+1=2x+5

6x+5=8x+6

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A chameleon's tongue is twice the length of its body.
Softa [21]

Answer:

52 inches

Step-by-step explanation:

26 x 2 is 52

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Complete the Table
    15·1 answer
  • Please help quickly
    11·1 answer
  • Use rounding or compatible numbers to estimate the sum 271 + 425
    9·1 answer
  • Help plz with math!!!
    6·2 answers
  • The base of a rectangle lies on the x-axis, while the upper two vertices lie on the parabola y = 13 − x2. Suppose that the coord
    12·1 answer
  • the company needs to know how many books will fit into one box.Each book's cover has an area of 25 1/8 square inches. Each books
    10·1 answer
  • t is -40°F on a cold night in the North Pole. When the sun is out the next day, it is -5°F. What is the difference in temperatur
    14·1 answer
  • When I click the camera option here it just says the two things you can do at the bottom but you can’t take a pic someone plz te
    15·1 answer
  • SOMONE PLEASE HELP ME WITH THIS ASAP WILL GIVE BRAINLEST
    13·2 answers
  • 8 cupcakes cost $32. What is the unit cost per cupcake?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!