1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fittoniya [83]
3 years ago
6

Grandma put 1⁄6 teaspoon of pepper into the soup. After tasting the soup, she added 1⁄8 teaspoon of pepper. How much pepper is i

n the soup
Mathematics
2 answers:
Sophie [7]3 years ago
8 0
7/24 pepper is in the soup. 
Nostrana [21]3 years ago
8 0
1/6+1/8
=4/24+3/24
=7/24
7/24 Pepper Is In The Soup.
You might be interested in
Help me plz i need help
Vikentia [17]

Answer:

x=10

Step-by-step explanation:

Because these are vertical angles, they will be congruent.

Ask yourself, "What times 3 is thirty?" or 30÷3=?

Your answer will be 10.

5 0
3 years ago
Round 12598 to the nearest thousand
Ugo [173]
It's 13000, just think about it....
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Look at the formula for finding the volume of a rectangular prism below.
krek1111 [17]
V = LWH.....to find W, divide both sides by LH
V / LH = W <===
3 0
3 years ago
What is the answer to y=1/2x=2=x-1
Alborosie

Answer:

264647401977373+3637397374+739-739376536372801826464783920182773636373+7373839292901-278282

4 0
3 years ago
A cube's side measures 6xy inches whet is the volume
liubo4ka [24]
For a cube, V = s^3.

The volume is the cube of the side length.

V = s^3

V = (6x^6y^8)^3

To raise a product to an exponent, raise each factor to the exponent.

V = (6^3) \times (x^6)^3 \times (y^8)^3

To raise a power to a power, multiply powers.

V = 216x^{18}y^{24}
8 0
4 years ago
Other questions:
  • 1. Calcular la magnitud de la aceleración que produce una fuerza cuya magnitud es de 50 N a un cuerpo cuya masa es de 13,000 gra
    8·1 answer
  • a ladder is leaning against a wall. The ladder reaches 6 ft high on the wall and the base from the ladder is 2 ft from the wall
    13·2 answers
  • It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent
    13·1 answer
  • What y=Mx+b <br>A, a slope formula<br>B, math<br>C, y-intercept
    6·2 answers
  • On a necklace of 100 beads, 45 of the beads are round. The rest of the
    11·2 answers
  • What is equivalent to 8(2x-4)
    14·2 answers
  • Sam is an artist, and he wants to purchase frames to display his work at home. He wants to frame no fewer than 10 of his pieces,
    9·1 answer
  • The price of a slice of pizza has increase from $1.50 to $1.75. What is the percent of increase in the price.
    11·1 answer
  • the length and width of a room in a scale drawing is 13.5 inches by 18 inches. if the scale of 1:16, what are the actual length
    15·1 answer
  • B=3 V/h<br> I’m supposed to solve the question for V.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!