1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shalnov [3]
2 years ago
7

Complete the system of linear equations so that there are infinitely many solutions.

Mathematics
2 answers:
Alika [10]2 years ago
6 0

Answer:

3x + 5y = 2

Step-by-step explanation:

y = -3/5 x + 2

multiply both sides by 5

5y = -3x + 2

add 3x to both sides

3x + 5y = 2

note: if it really has to be equal to 20, then multiply both sides by 10, which will result in 30x + 50y = 20

yKpoI14uk [10]2 years ago
5 0

Answer:

y-intercept:

(0,2) or just -3/5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Heyyy.... can someone pls help asap. Rearrange the formula to write r in terms of P and pi.
bearhunter [10]

Step-by-step explanation:

p = 2r + pi×r

p = r(2 + pi)

r = p/(2 + pi)

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
What is 0.9 written as a decimal​
arsen [322]

It is already in a decimal

I think you mean percent, so it will be 90%

Sorry if that is not what you mean

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nadine can send or receive a text message for $0.15 or get an unlimited number for $5.00. Write and solve an inequality to deter
34kurt

Answer:

0.15*t < 5.00

33 texts

Step-by-step explanation:

given : $0.15 per text; unlimited cost is $5.00

# of texts = t

0.15*t < 5.00

t < 33.33; since you cannot make 33.33 texts i will round down to 33 texts.

Basically you can send or receive up to 33 texts and it will be cheaper than $5.00

0.15(33) = $4.95

at 34 texts, 0.15(34) = $5.10

8 0
3 years ago
What is the solution to the following equation?
lara31 [8.8K]
C is the correcr answer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
what is the unit rate of 3 pizzas for $19.99 and round the answer to nearest hundredth ? PLZzz HELP ASAP!!!!​
kipiarov [429]

Divide 19.99 / 3

Get 6.663

Round to 6.66

Unit rate for 3 pizzas at 19.99 is 6.66

4 0
3 years ago
Other questions:
  • I need step by step please!!
    13·2 answers
  • The path of a rocket ship is given by the parametric equations x(t)=3t and y(t)=4t^2+1, where t is the time in seconds after lau
    14·2 answers
  • What the answer for #1
    15·1 answer
  • Question 9 (Worth 1 points)
    11·2 answers
  • 2.07 2.67 - 2.67 how do I put them in order from least to greatest
    5·2 answers
  • Find the value of x.
    13·2 answers
  • Please assist in solving the system of equation please and thank you
    14·1 answer
  • Gary is using an indirect method to prove that segment DE is not parallel to segment BC in the triangle ABC shown below:
    13·1 answer
  • What is the distance between the points (2, 1) and (14, 6) on a coordinate<br> plane?
    15·1 answer
  • I really need help this is due today!!!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!