1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
likoan [24]
2 years ago
7

1) Solve quadratic equations by factoring. 2x^2 + 5x - 12 = 0

Mathematics
2 answers:
3241004551 [841]2 years ago
8 0

Answer:

x =  - 4, \:  \: x = 1 \frac{1}{2}

Step-by-step explanation:

2 {x}^{2}  + 5x - 12 = 0 \\  \\ 2 {x}^{2}  + 8x - 3x - 12 = 0 \\  \\ 2x(x + 4) - 3(x + 4) = 0 \\  \\ (x + 4)(2x - 3) = 0 \\  \\ x + 4 = 0, \:  \: 2x - 3 = 0 \\  \\ x =  - 4, \:  \: x =  \frac{3}{2}  \\  \\ x =  - 4, \:  \: x = 1 \frac{1}{2}

Hoochie [10]2 years ago
3 0
(2x-3)(x+4) —> x= 3/2 x= -4
You might be interested in
Please create an argument about a National Landmark/Monument. Do you think there is a monument/landmark out there that should no
Tanya [424]

Explanation:

The tallest national monument in America, it is a legendary engineering triumph, designed by Finnish-born architect Eero Saarinen. As part of the Jefferson National Expansion Memorial, the Gateway Arch serves to commemorate the accomplishments of 19th-century westward pioneers and celebrate the city’s role as the ‘Gateway to the West.’

Hope This Helps :)

4 0
2 years ago
A 3-gallon container of window cleaner costs $37.92. What is the price per cup?
djyliett [7]

Answer:

37.92/3=12.64 one galon costs $12.64

4 0
3 years ago
Find the slope of a line through the points (-5, 2) and (-5, 4).
dybincka [34]

The slope is undefined, because the x values are the same.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Where would 2.25 be plotted on the number line
lawyer [7]
2.25 is 2 1/4

so 1/4 between 2 and 3 on the number line 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Alex had brochures printed for their new business venture. Originally he ordered 3 boxes of black-and-white brochures and 4 boxe
drek231 [11]

Answer:

Colored: $28

Normal: $11

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the least perimeter of a rectangle with an area of 32 square feet
    5·1 answer
  • Please help me.......
    13·1 answer
  • PLEASE HELP! URGENT! WILL GIVE BRAINLIEST!
    10·1 answer
  • What single decimal multiplier would you use to increase by 15% followed by a 17% decrease?
    12·2 answers
  • ........................
    6·1 answer
  • Choose the graph that matches the following system of equations:
    6·2 answers
  • How much more expensive is it, per pound, to buy ground beef at Store B than at Store A?
    14·1 answer
  • Plz Help! Will give Brainliest!!!
    11·1 answer
  • Need help assap!!!!!!
    8·1 answer
  • 12-4×=0 quadratic or not quadratic​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!