1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Blababa [14]
2 years ago
12

A piecewise linear function is graphed below. (see image)

Mathematics
2 answers:
belka [17]2 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Given is a piecewise graph

discontinuous at x=0

For all negative x, we have y = constant = 2

Hence I part is

y =2, for x<0

Next part is from x=0 to x=3

Passes through points (0,0) and (3,3)

Hence equation is y =3x for 0\leq x\leq 3

For all values of x >3, we have a horizontal line as y = 3

Consolidated together

y=x, for x

ExtremeBDS [4]2 years ago
6 0
<span>y = 2 for x < 0
    =  x for 0 ≤ x < 3
    = 3 for x ≥ 3 </span>
You might be interested in
Hisoka had 10 little boys 3 of them ripened and he fought them how many little boys does he have left to fight
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

7 lil boys i-

YE PLS ILL JOIN KURAPIKA CULT N ARMIN CULT- ofc gay frog cult 2 :3

Step-by-step explanation:

:3

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
film processing costs $4.95, plus $0.35 for each picture printed. Milan paid $11.95 for processing and printing. How many pictur
xenn [34]

Answer:

20 pictures.

Step-by-step explanation:

In this question, we need to find out how many pictures Milan printed.

We know that the film processing costed $4.95 and each picture that was printed costed $0.35.

Lets turn this into an equation with x representing the amount of pictures:

y = 0.35x+ 4.95

Now we need to solve the equation. We can do this by plugging in our known cost, 11.95, into "y".

Solve:

11.95 = 0.35x + 4.95

Subtract 4.95 from both sides.

7 = 0.35x

Divide both sides by 0.35

20 = x

Milan printed 20 pictures.

7 0
2 years ago
1. 81 1/2 x 27 1/3 <br><br> 2. 32x = 729
stepan [7]

Answer:

1.

Step-by-step explanation:

1. 1.811/2=3.622 271/3=813

3.622*813=2,944.686

this is number one

2. 32x=729

divide both sides by 32

32x=729/32=

22.78125 approximate=22.8 or 23

3 0
2 years ago
Pls help this is due really soon
lora16 [44]

Answer: I think that the answer is 100.

Step-by-step explanation: the line is straight and horizontal, and straight horizontal lines r 180 degrees, we already have 80 degrees so X is 100.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sophia scored 33 points in a basketball game. She scored four more two point baskets than three point baskets. Write a system eq
Gemiola [76]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

33p is separated into 3p and 2p

4 more 2p than 3p

5 3 points

9 2 points

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
    9·1 answer
  • A cylinder has a height of 10 centimeters and a diameter of 32 centimeters. What is its
    14·1 answer
  • Any one know how to do this pls help
    10·1 answer
  • If 5 gallons of gas cost $17.50, what is the unit price of the gas
    5·2 answers
  • What is 3/4 divided 1/2.​
    9·2 answers
  • Can someone please help me:)
    5·1 answer
  • A 12-ounce box of cereal costs $3.60. Which equation correctly relates the price (p) with the weight (w) of the cereal?
    13·1 answer
  • What is the equation of the line that is perpendicular to y=-3x+1 that passes through the point (9,0)?
    11·1 answer
  • True or false every trapezoid is a quadrilateral <br>​
    10·2 answers
  • Pls I’m begging my soul
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!