1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Phoenix [80]
2 years ago
10

I NEED HELP PLEASE!!!! Given a real world problem, can you find the unit rate?

Mathematics
1 answer:
Yuliya22 [10]2 years ago
3 0

Here is an example:

Josh bought 7 apples for $21.

21/7 is 3, so one apple costs $3. This is the unit rate.

21/7 simplifies to 3/1, that’s another way to think about it. Simplify the fraction until the denominator is 1.

Hope this helps! Tell me if you have any questions!

You might be interested in
Juan went out to eat dinner, and the meal cost $60.00. If Juan received an 18% discount, what was the total value of the discoun
DaniilM [7]

Answer:

The total value of the discount was $10.80.

Step-by-step explanation:

Since we are finding the value of the discount, we just need to find 18% of 60.

We can convert 18% into a decimal.

18%=0.18

Multiply.

0.18*60=10.8

The total value of the discount was $10.80.

6 0
3 years ago
Help me solve this please, solve for x. <br> 3^7x = 81^x+9
Naddik [55]
Use order of operations. 

7 0
3 years ago
Given the functions j(x) = x2 + 3 and k(x) = x2 − x + 4, which operation results in a 2nd degree polynomial?
GrogVix [38]
Addition is the correct answer.

x^2 is the part where you get the second degree term. If you add x^2+x^2 you get 2x^2. If you subtract x^2-x^2 you get 0. If you multiply x^2*x^2 you get x^4, which is a fourth degree term
8 0
3 years ago
Write a corresponding real-world problem for each equation.
Kamila [148]

Answer:

It is 2 because it is a math question with the factors on the multipulcation

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the solution to 8(2^x+3)=48
mr_godi [17]

Answer:

Done

Step-by-step explanation:

8(2÷x+3)

16÷8x+24

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 9 is 25% of what number??
    14·2 answers
  • What’s #27 in vertex form
    13·2 answers
  • Whta is the common denomiter to 13/20 and 19/30
    6·1 answer
  • Multivariable Calculus Question:
    8·1 answer
  • The blank function is the most basic function in a family of functions
    11·1 answer
  • Matthew bought snacks for soccer team. He bought a bag of apple slices for $5.65, and he bought a 12 pack of Gatorade bottles. T
    12·2 answers
  • A circle shown below, m AC = 89° and m BC = 153°. Determine m∠ACB.
    14·1 answer
  • What is the sum of the numbers, written in scientific notation?
    5·1 answer
  • If Jan can buy 12 copies of a certain book for $40, what is the unit rate for cost per copy? How much
    14·1 answer
  • Simplify: -1 l 2/3 divided by 4 l divided 5/6<br> 1.-4<br> 2. -25/9<br> 3. 25/9<br> 4. 4
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!