Notice that the denominator is a multiplied by 2 for each fraction.
1/1•2 = 1/2
1 /2•2 = 1/4
1/4•2 = 1/8
1/8•2 = 1/16
1/16•2 =1/32
The next size is 1/32.
You don’t have the picture up so nobody can answer this♀️
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Answer:
Amelia rented a DVD and it was due to be returned on 26 November. She actually returned it to the shop on 12 December. The rental shop applies a fine of 9p for every day the DVD is overdue.
Work out the total fine paid by Amelia. Give your answer in £
Answer:
the mod always gives positive answers
so the answer will be
Step-by-step explanation:
x+2+4=11
x+6=11
x=11-6
x=5
answer is x is 5