1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tamiku [17]
3 years ago
9

HEY YA'LL QUESTION OF THE DAY!) To stay properly hydrated, a person should drink 32 fluid ounces of water for ever 60 minutes of

exercise. How much water should Damon drink if he rides his bike for 135 minutes?!
(SHOW OR EXPLAIN YOUR WORK) PREFERABLY SHOW WORK! :) YOU GOT THIS!
Mathematics
1 answer:
dem82 [27]3 years ago
4 0

135/60=2.25\\2.25*30=\boxed{67.5}

67.5 fluid ounces

You might be interested in
Find the greatest common factor for pair 18,36
netineya [11]
The GCF of 18 and 36 is 18. To solve this, use the picture attached. After creating the boxes, find a number that both 18 and 36 can be divided by, for example, 9. Now that you have 9, divide both 18 and 36 by 9. That equals 2 and 4. Place the numbers underneath the boxes you made previously and find another number that both 2 and 4 are divisible by. 2 and 4 are both able to be divided into 2. Do 2 divided by 2 and 4 divided by 2. Now you have the numbers 1 and 2. There aren't any numbers that can be divided into 1 and 2, so now you are left with the numbers 9 and 2. Multiply the numbers together to get a GCF of 18. Hope this helped!

3 0
3 years ago
Need some help with this question in the image<br><br>Cheers​
iren [92.7K]

Step-by-step explanation:

a) 24.7×52.3=1291.81

On rounding off to 3 significant digits we get

1290

b)

\sqrt{ {42}^{2} -  {28}^{2}  }

\sqrt{1764 -784 }  =  \sqrt{980}

=31.304951

On rounding off to 5 significant figures we get

=31.305

c)

\sqrt[3]{78}  = 4.27265

On rounding off to 2 significant figures we get

=4.3

Hence required answers

a)1290

b)31.305

c)4.3

I hope it helped you

5 0
2 years ago
Audrey bought one pound of strawberries for $3.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: $0.20

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce

3.20/16 = $0.20/ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the measure of angle 1?<br> 20°<br> 42°<br> 138°<br> 160°
nikdorinn [45]

Step-by-step explanation:

line s || line t

r is the transversal,

Therefore,

(7x-2)°= (6x+18)° {exterior alternate angles}

7x-6x=18+2

x=20°

r is also a straight line,

therefore,

7x-2+angle1=180° (straight angle)

7x-2+ angle1=180°

7(20)-2+ angle 1= 180°

140°-2+ angle 1= 180°

angle 1= (180-140+2 )°= 42°

angle 1= 42°

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help!!! Please
Nady [450]

Answer:

I NEED HELP ON THAT ALSO

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Choose the angle whose measure is greater than 90 degrees but less than 180 degrees.
    10·1 answer
  • 3 ( q + 4/3 ) = 2 <br> what is q
    13·2 answers
  • The range of f(x) = 7 4x is all positive real numbers. true or false
    14·1 answer
  • Solve for D 7.830 = 3.915(1.106)D
    9·1 answer
  • .......................
    15·1 answer
  • The total value of the coins is 3.88. Anita has 4 more nickels than pennies and 2 more than 4 times the number of quarters than
    12·1 answer
  • Help please inscribe angles
    14·1 answer
  • NO FILE HOSTING LINKS!!!!!!
    7·2 answers
  • What is the meaning of panchtantra???​
    13·2 answers
  • Which one is equivalent what’s the work that goes with it? i’m very confused
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!