1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aniked [119]
3 years ago
10

If jazmine had 2 apples and she ate 1 how many does she have now

Mathematics
2 answers:
Ket [755]3 years ago
6 0

Answer:

She now has 1 apple

Step-by-step explanation:

To get your answer you would subtract 2 from 1 (2-1=?). Which will equal 1. You would do that because she has 2 apples and ate 1 where did that go? It's gone so she will only have 1 more left.

Westkost [7]3 years ago
3 0
1 apple duhhhhhhhhhhhhhhh
You might be interested in
When the Defense Department ordered 132 new airplanes, the cost per plane was estimated to be $580 million. A cut in the order t
aliina [53]

Answer:

C. The loss of economies of scale

By definition represent "the cost advantages that enterprises obtain due to their scale of operation, with cost per unit of output decreasing with increasing scale" and thats the corrct option since if we increase the order we have a lower price.

Step-by-step explanation:

Assuming the following options we analyze one by one to select the correct one

A. A move to minimum efficient scale

By definition the minimum efficient scale (MES) or efficient scale of production is "the lowest point where the plant can produce such that its long run average costs are minimized" but thats not the case since the department order new planes and the costs are not minimized .

B. The law of diminishing returns

The law of diminishing marginal returns says that "at some point, adding an additional factor of production results in smaller increases in output" but that's not the case since we don't have smaller increases in output.

C. The loss of economies of scale

By definition represent "the cost advantages that enterprises obtain due to their scale of operation, with cost per unit of output decreasing with increasing scale" and thats the corrct option since if we increase the order we have a lower price.

D. An increase in fixed cost

That's False since on this case we don't have a fixed cost, the cost on this case depend on the size of the order.

4 0
2 years ago
Write the data set that is shown on the dot plot in ascending order.
Lady_Fox [76]

Answer:

Step-by-step explanation:

1,2,3,3,3,3,5,6,7,10,10,10,11,11,12,12,13,13,

14,15

5 0
3 years ago
You (or your parents) were purchasing a used car. Which interests rate do you use?<br>​
Marina CMI [18]
New secured 4.5 is the best option
7 0
3 years ago
What is x? <br> -6(9x+5) -3x+4x= -408+x
fredd [130]
X=-53x+378, if you need explanation used ask me.
7 0
3 years ago
Any number that is divided by 2 is also divided by 6
natali 33 [55]

Answer:

Step-by-step explanation:

True

6•2=12

4 0
3 years ago
Other questions:
  • NEED HELP..........NOW
    13·1 answer
  • A soft drink can has a diameter of 6 cm and a height of 11.5 cm. How much aluminum is used to make the can.
    15·1 answer
  • What is the value of k in the function ƒ(x) = 112 - kx if ƒ(-3) = 121?
    13·1 answer
  • I want to know the answer to this problem?
    5·1 answer
  • Natalia paid $38.95 for three medium-sized pizzas and a salad. Solve an equation to find the cost of one pizza,p, if Natalia pai
    11·2 answers
  • HELLLLLLPPPPPPPPPPPPPPP
    12·1 answer
  • What is that fraction problem
    6·2 answers
  • At the bulk food store, Jerry bought 200 g of mixed nuts that cost $2.50. What is the cost of 1 g of nuts? show ur work
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ANSWER CORRECTLY !!!!!!!!!!!!!! WILL MARK BRIANLIEST !!!!!!!!!!!!!!
    14·2 answers
  • Which of the following represents the relationship between the circumference, c, and diameter, d, of any circle?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!