1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Musya8 [376]
3 years ago
13

Which ratios are equivalent to the given ratio?

Mathematics
2 answers:
polet [3.4K]3 years ago
8 0
1:4✔

2 to 8✖

41 ✖

12 to 3 ✖

1872 ✖

✖ = not correct

✔ = correct

▶So, step 1: We have to divide by the number 9 to find the result of the equivalent ratio.

▶This is what I am saying in other words ⬇

9 ÷ 9 ➡1
36 ÷ 9 ➡4

Anyhow, the answer for the question would have to be option A. 1:4

Good luck!
Alex73 [517]3 years ago
5 0
I wanna say 1:4 hope this helped

You might be interested in
|-5| |-9| <br> is it greater, less than, or equal to<br> &lt;, &gt;, = ??!?!
Katyanochek1 [597]

Answer:

< (less than)

Step-by-step explanation:

since abs value changes it to positive it would be

5 and 9

5 < 9

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A man who is 2 meters tall stands on level ground. He is 32 meters from the base of a tree. The angle of elevation of the top of
podryga [215]

Answer:

h = 16.92 m

Step-by-step explanation:

If you mean to man horizontal line of sight  then the height of the tree is:

h = 2m + x

x is one right side and second is distance from the base of a tree 32m.

Tangence in this right triangle is:

tan 25° = x / 32 => x = 32 · tan 25° = 32 · 0.4663 = 14.92m

h = 2 + 14.92 = 16.92m

God with you!!!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helpp me pls I'm struggling
Ierofanga [76]

Answer:

B. 2nd Play and B. 2nd Play

Step-by-step explanation:

#1) Going negative means going backwards.

-8<10.5

#2) Absolute value means making all numbers INSIDE the two lines positive.

I-8I = 8

I10.5I = 10.5

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A lotion is made from an oil blend costing $1.50 per ounce and glycerin costing $1.00 per ounce. Four ounces of lotion costs $5.
Svet_ta [14]

Answer:

A (4-g)1.5

Step-by-step explanation:

hope this helps if you need a explanation just ask in the comments and I will.

8 0
3 years ago
Drilon got 63 out of 72 correct in his test. What fraction of the marks did he get correct?
tatyana61 [14]

Answer:

87.5%

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The quadratic has a vertex of (10,-9) and y-intercept of (0,-4). Write an equation in vertex form. PLZ EXPLAIN!!!!
    5·1 answer
  • Each of four shelves in a bookcase measures 275 cm. Find the cost of the shelves when the price of lumber is $13.50 per meter.
    5·1 answer
  • Could anyone help me with this
    7·1 answer
  • Please help me with this multiple question!! :
    6·2 answers
  • Multiply.
    13·2 answers
  • 1. What is the slope and y-intercept of y=-3x - 2?
    11·1 answer
  • On a 50-point quiz, Jenna earned 82%<br> of the points. How many points did she<br> earn?
    12·2 answers
  • What is the mean of 28 32 65 159 22 20 and 33 rounded to the nearest thousand ​
    7·1 answer
  • Six coins are tossed simultaneously what is the probability of getting exactly 4 heads
    13·1 answer
  • Please Help Fast This Is Important.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!