1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
3 years ago
15

Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr

oduct. Ending inventory consisted of 400 units that were 50% complete. The total dollar cost associated with production of inventory was $90,000. The cost per equivalent whole unit would be which of the following
Business
1 answer:
Tatiana [17]3 years ago
3 0

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

You might be interested in
Using the summary of the accident, calculate the total dollar value of the property damage
NARA [144]

Answer:

The summary of the accident, calculate the total dollar value of the property damage  Stephanie caused is explained below in detail.

Explanation:

The term 100/300/100 coverage indicates that a character has coverage of $100,000 physical damage mortgage coverage per person, $300,000 total physical damage mortgage insurance per accident, and $100,000 property loss accountability per accident.

So, in case Stephanie prompted a property and accident destruction, then $1,00000 will be sustained by the insurance corporation and above this value, it will be paid by Stephanie.

8 0
2 years ago
WalCo is a manufacturing company. Assume the estimated inventories on January 1, 2020, for finished goods, work in process, and
ASHA 777 [7]

Answer:

Cost of goods sold=$955000

Explanation:

we know that to calculate cost of goods sold we have to first finds cost of goods manufactured and to calculate cost of goods manufactured we will need total manufacturing cost.

Step#01: Total manufacturing cost=?

Total manufacturing cost= raw material used+direct labour+ factory overhead

Raw material used=?

     Raw material (open)=         72000

Add:  Raw material purchase=<u>467000</u>

                                                  539000

less: Raw material (ending)=   (<u>93000</u>)

      Raw material used            446000

Total manufacturing cost=446000+363000+213000=1021000

Step#2: Cost of goods manufactured (COGM)=?

we know that: COGM= Total manufacturing cost+ work in process (open)-work in process (end)

          COGM= 1021000+63000-84000=1000,000

Step#3: Cost of goods sold (COGS)=?

 we know that : COGS= Cost of goods manufactured+finished goods (open)-finished goods (ending)

               COGS= 1000000+171000-216000=955000

                                                   

6 0
2 years ago
What are the different types of economic measurements used to analyze most economies
Nata [24]

Answer:

The levels of poverty.

Exchange rate.

The productivity of laborers.

National debt/The total borrowings of the government.

Inequality in Income.

Real Disposable Income

The Misery Index.

Explanation:

The above are some of the distinct types of economic measurement methods that are employed to analyze the economic growth of a nation. The higher poverty level affects the economic growth negatively. Similarly, the exchange rate, the labor productivity, the amount of national debt, income inequality, etc. are the key factors that displays the economic health of a country. It helps show how well a nation has performed in a specific duration and where they are lagging behind in comparison to other nations.

7 0
3 years ago
Year P (bikinis) Q (bikinis) P (Speedos) Q (Speedos)
mojhsa [17]

Answer:

$2,950

Explanation:

assuming that year 2000 is the base year:

real GDP for 2003 = (bikini price 2000 x bikini quantity 2003) + (speedos price 2000 x speedos quantity 2003) = ($75 x 30) + ($50 x 14) = $2,950

base year's prices become the real prices of the economy, and any change in real GDP is given by changes in output

4 0
3 years ago
______ are any assets that a firm can draw on when formulating and implementing a strategy.
qaws [65]

Resources are any assets that a firm can draw on when formulating and implementing a strategy.

Resource based view is strategy based model that considers an organization's resources as a key to sustainable competitive advantage. The supporters suggests that a firm should look inside the company to find the sources of competitive advantage, instead of looking at the external competitive environment.

  According to the Resource based view there are two types of resources: Tangible assets and intangible assets. Tangible assets are physical things such as land, building, machinery, equipment etc. Organizations can easily acquire them in market, so they confer little advantage. Intangible are assets that have no physical presence, such as brand reputation, trademark, etc. They play a significant role in sustaining of a firm as its competitors can't acquire these internal assets.

To learn more about assets click here:

brainly.com/question/13848560

#SPJ4

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Which type of currency was not used in the united states during its early years?
    7·2 answers
  • Which of the following pricing strategies is most likely to lead to long-term financial sustainability?
    13·1 answer
  • Which section of a research poster or paper allows other scientists to repeat an experiment?
    9·1 answer
  • Brief Exercise 4-08 In 2020, Kingbird Corporation reported net income of $1,171,600. It declared and paid preferred stock divide
    13·1 answer
  • With respect to leadership in the accounting profession, it might be said that: rev: 04_19_2017_qc_cs-86230  partners must exhi
    14·1 answer
  • The supervisor of an automated teller machine (ATM) facility learns that the machine is not functioning efficiently because it u
    13·1 answer
  • Pearls, Pearls, Pearls! manufactures and sells jewelry. The total variable cost of goods sold this month is $72,490. Variable se
    6·1 answer
  • Accounts receivable had a debit balance of $4,000 at the beginning of the period, and a debit balance of $3,000 at the end of th
    7·1 answer
  • Suppose the government wanted to regulate this market using a price-based instrument. What is the efficient level of a tax on em
    14·1 answer
  • There are significant differences between marketing internationally and marketing domestically. quizlet
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!