1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
3 years ago
15

Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr

oduct. Ending inventory consisted of 400 units that were 50% complete. The total dollar cost associated with production of inventory was $90,000. The cost per equivalent whole unit would be which of the following
Business
1 answer:
Tatiana [17]3 years ago
3 0

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

You might be interested in
In recording business transactions, evidence that an accounting transaction has taken place is obtained from
hram777 [196]

In recording business transactions, evidence that an accounting transaction has taken place is obtained from source documents. A source document is the first and origional way that transactions are entered for an accounting system. Everything in the source documents then gets transferred into a companies accounting system and stored for later use. The first and original documents are the source documents because they are the source of where the first transactions were recorded.

6 0
2 years ago
You plan to buy a house in July 2019. The sale price is $350,000. You need to pay 20% down payments and borrow additional 80% fr
daser333 [38]

So your down payment would be 70,000 (which is 350,000 X .2)

So you would be financing 280,000

Using the payment function

PV= 280,000

R= .036/12

N = 15*12= 180

Your payment would be: 2,015.45

6 0
3 years ago
Identify an ethical challenge facing companies today. Then, describe a company managing that issue in a socially responsible way
Scorpion4ik [409]
identical ethical chalk hope this helps
3 0
2 years ago
Blair Housewares wants to add new products to its existing line of products. Managers are correct in believing that the purpose
Zinaida [17]

Answer:

False

Explanation:

The general purpose of idea generation is to come up with the largest amount of possible ideas, it doesn't matter how crazy they might seem.

The purpose of succeeding stages will be to funnel the ideas and only work and develop the most promising ones.

3 0
3 years ago
Which of the following statements is CORRECT?a. An investment that has a nominal rate of 6% with semiannual payments will have a
andreyandreev [35.5K]

Answer:

c. If a loan has a nominal annual rate of 7%, then the effective rate will never be less than 7%

<em>CORRECT</em>

as at least is recive 7% of the investment. If payment are made in shorter period (semiannually, quarterly, etc)

Then the effective rate will be higher, not lower.

Explanation:

a. An investment that has a nominal rate of 6% with semiannual payments will have an effective rate that is smaller than 6%

FALSE the effective rate will be higher as there is compounding effect.

b. The present value of a 3-year, $150 ordinary annuity will exceed the present value of a 3-year, $150 annuity due

FALSE the annuity-due is discounted for one period less, as the payment are made at the beginning of the period therefore; his V is greater.

d. If a loan or investment has annual payments, then the effective, periodic, and nominal rates of interest will all be different

FALSE if it mades annual payments they will be equal

e. The proportion of the payment that goes toward interest on a fully amortized loan increases over time.

FALSE the interest will decrease over time as there is a portion of principal which is being paid each installment

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Type the correct answer in the box. Spell all words correctly. Which entities offer certifications and qualifications in account
    8·1 answer
  • Explain the difference between objectives and goals, and give examples of each.
    15·1 answer
  • Tony and Suzie are ready to expand Great Adventures even further in 2022. Tony believes that many groups in the community (for e
    8·1 answer
  • You are 20 years old and have completed your BBA and want to pursue further education but you don’t want to make money from your
    9·1 answer
  • A home mortgage with monthly payments for 30 years is available at 6% interest. The home you are buying costs $120,000, and you
    8·1 answer
  • Chester's balance sheet has $86,386,000 in equity. If next year, assets decrease by $4,000,000 and liabilities increase by $2,00
    10·1 answer
  • William took out a $440,000 mortgage to purchase his personal residence. The residence is worth almost $1 million, and William w
    6·1 answer
  • The NASDAQ is a floor-based exchange.<br><br><br> t or f
    13·1 answer
  • Why do you think business provide bonus to its employees?​
    15·1 answer
  • The name of the business and the title of the job advertisement<br>​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!