1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
velikii [3]
2 years ago
14

For a special sale, a mens tie buyer plans to promote a $39.99 tie. Consequently, the buyer purchases 450 ties and wants to achi

eve a 55% markup. An order for 100 ties that cost $20.00 each is also placed by this same buyer. What will be the average cost of the remaining pieces (Show two decimal places)?
Mathematics
1 answer:
zlopas [31]2 years ago
7 0

Answer:

The average cost of each tie is $56.350

Step-by-step explanation:

We are given that a men tie buyer plans to promote a $39.99 tie. Consequently, the buyer purchases 450 ties

So, Cost of 450 ties = 450 \times 39.99=17995.5

An order for 100 ties that cost $20.00 each

Cost of 100 ties = 100 \times 20 = 2000

Total cost price = 17995.5+2000 = 19995.5

Let the selling price of 1 tie be x

Total ties = 450+100 = 550

So, SP of 550 ties =550x

Now we are given that markup is 55%

So, Profit % = 55%

So, CP = \frac{SP \times 100}{100+P\%}

Substitute the values

19995.5 = \frac{550x \times 100}{100+55}

19995.5 = \frac{550x \times 100}{155}

19995.5 \times 155 = 55000x

\frac{19995.5 \times 155}{55000}=x

56.350=x

Hence The average cost of each tie is $56.350

You might be interested in
Can you please help me with this question
Naily [24]

Answer:

Paid her: 24 because 14+6+4=24

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
I need help with this math problem
mr Goodwill [35]

Let X = number of minutes.

Plan A = 50 + 0.04X

Plan B = 60 + 0.02X


50 + 0.04X = 60 + 0.02X

Subtract 50 from each side:

0.04X = 10 + 0.02X

Subtract 0.02X from each side:

0.02X = 10

Divide both sides by 0.02

X = 10 / 0.02

X = 500

It will take 500 minutes.



6 0
3 years ago
Which linear function represents the line given by the point slope equation<br> y + 1 = -3 (x - 5)
Igoryamba

Answer:

Slope=−

2.000

6.000

​

=−3.000

x−intercept=

3

14

​

=4.66667

y−intercept=

1

14

​

=14.00000

Step-by-step explanation:

Please mark brainliest:)

5 0
3 years ago
11m −4/3=2m+5/3<br><br><br><br>pls tell me this answer is the answer 3
Oksana_A [137]

Answer:

m=1/3

Step-by-step explanation:

11m- 4/3=2m+5/3

-2m. - 2m

9m -4/3=5/3

+4/3.+ 4/3

9m= 9/3

m=1/3

6 0
2 years ago
The distance on a bike path between Westfield and Southborough is 46 mi. Tracey leaves Westfield heading to Southborough cycling
ipn [44]

Answer: 2 hr.

Explanation: Think back to rate of change. <em>d</em> = <em>rt</em>, <em>r</em> = <em>d/t</em>, <em>t</em> = <em>d/r</em>. In this case, we will be using <em>d</em> = <em>rt</em>. Mph would be <em>r</em>, rate, so you would categorize 15 mph and 8 mph under rate. <em>t</em> should represent the time each cyclist traveled. Tracey's and Emma's distance, <em>d</em>, would be the same as their mph, hence Tracey's being 15<em>t</em> and Emma's would be 8<em>t</em>. When you add Tracey's distance plus Emma's distance, you end up with 46 mi. Now, you need to combine like terms, which should look like 15<em>t</em> + 8<em>t </em> = 46. Add 15 and 8 to get 23, so it should be 23<em>t</em> = 46 now. Then, divide both sides of the equation by 23 and now you should have your answer, <em>t</em> = 2 hr.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • 1/4+1/2=____<br> Simplest form
    8·2 answers
  • What is 0.8x0.2 equals
    14·2 answers
  • Please help solve this
    7·1 answer
  • BRAINLIESTTT ASAP! PLEASE HELP ME :)
    13·2 answers
  • Write an equivalent expression of 16x - 24
    11·1 answer
  • There are 6 red marbles, 5 green marbles, and 4 yellow marbles in a bag. If Joe picks 2
    12·1 answer
  • Sergio ate 3.5 cookies. Each cookie contained 5.7 grams of sugar. How many grams of sugar did Sergio eat?
    8·1 answer
  • Slope intercept equation of a line with a slope of -2/5 that passes through the point (15,-9/2​
    6·1 answer
  • 25% of the tickets sold at a school carnival were early-admission tickets. If the school sold 272 tickets in all, how
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!