1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margarita [4]
3 years ago
12

Grace is thinking about the pros and cons of creating a logo for her catering business she decides to adopt a simple logo when h

er head and she points out that the logo is easier to remember than a name because it's
a. Sincere B. Visual C. interesting D. Colorful
Health
2 answers:
KIM [24]3 years ago
8 0

Answer:

<h2>B. Visual</h2>

Explanation:

Grace's idea about the logo represent a more visual perspective which is better than your the name, it's easier to remember because images are more significative to the brain that names. That's why we can remember a face without remembering the name, an image can cause more impact in our conscious and unconscious mind, allowing us to remember more images. Actually, there's a technique to help memorize thing using image representations.

blondinia [14]3 years ago
3 0
The answer would be B. Visual
You might be interested in
This is for people who didn't get to answer last time
Serggg [28]

Answer:

yes we can get through this together

Explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer.
never [62]
It D all of the above or B. conflict resolution skills
3 0
3 years ago
What in fertilization?
DanielleElmas [232]

Explanation:

Fertillization is the process of fertillizing an egg, female animal or plant involving the fusion of male and female gametes to form a zygote

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What musculoskeletal condition is often characterized by chronic pain
GenaCL600 [577]

Answer:

fibromyalagia

Explanation:

:D :) :D)

3 0
3 years ago
*HELP!
Alexeev081 [22]

I believe that answer was Yet

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Jose has a food allergy to almonds and gets very ill if he eats any food containing almonds. While at a wedding, Jose starts to
    6·2 answers
  • How can someone sprain a ligament?PLZ HELP !!!!!
    9·1 answer
  • Before they are 10 years old, children are _______ as likely to die from a(n) ________ than from a(n) ________ twice; injury; il
    11·1 answer
  • The fat soluble vitamins are
    11·2 answers
  • What are the two types of depression?
    11·2 answers
  • Define percent daily value
    14·2 answers
  • Describe one exercise you did that helps improve your striking and your reaction
    8·1 answer
  • Is it healthy to restrict processed foods? Why or why not?
    9·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!
    6·1 answer
  • You buy 5 pounds of cheese for $35. How much does one pound cost? *
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!