1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jek_recluse [69]
2 years ago
9

(a) Alan bought

Mathematics
2 answers:
Fed [463]2 years ago
8 0
Just divide the price by the amount 

a) 11/26= $0.42 per pound

b) 33/8 = $4.13 per hour 
77julia77 [94]2 years ago
5 0
Part A:
26 pounds:$11
1 pound:?

$11÷26 pounds≈ $0.42 per pound

Part B:
$33:8 hours
?: 1 hour
$33÷8 hours=$4.125 per hour or $4.13 per hour. Hope it help!
You might be interested in
This is due Monday but I want to get it done today, because the teacher is still going to check it, and I have practicly nothing
Crank
You don’t have anything attached:(
7 0
3 years ago
What is greater three sets of 5-2 or two sets of 2+3? Draw diagrams
Inga [223]
Two sets of 2+3 is greater
8 0
2 years ago
A square piece of paper 10 cm on a side is rolled to form the lateral surface area of a cylinder and then a top and bottom are a
Anika [276]

Answer:

The surface = pi*10cm2

Step-by-step explanation:

The area of any rectangle is Base *  Height,

We know that the square originally has 10cm High, when is rolled to form a cylinder, it's new shape has a bottom side that is equals to a circle.

The length of a circle is 2*pi*Radio= pi*Diameter.

Since the square has the same length in each side, we know that pi*Diameter= 10cm*pi

The surface (area) of the cylinder is= Base * Height= 10cm*10cm*pi

 

6 0
2 years ago
Thomas needed a loan to buy a car. He borrowed $24,000 from the bank at a rate of 8.25% simple interest for 36 months. What was
Leya [2.2K]

Answer:

5,940.00

Step-by-step explanation:

Well its was really simple your welcome

8 0
2 years ago
MANUFACTURING. The cost of manufacturing widgets is given by
nadezda [96]

Let's solve

  • C=2p+35

PutC=65

  • 2p+35=65
  • 2p=65-35
  • 2p=30
  • p=15$
4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write each polynomial function in standard form , classify it by degree and determine the end behavior of its graph Y=12-x^4
    8·1 answer
  • Which of the following is an arithmetic sequence?
    8·1 answer
  • Multiply the binomials:<br> (x + 2) • (3x + 1)
    9·2 answers
  • Which is the quadratic variation equation for the relationship?
    11·1 answer
  • A container of milk will hold 3,000 milliliter. What is the amount in liters?
    8·2 answers
  • I hope u can help meeeee!!!​
    10·2 answers
  • Find the sum of (-4 + 1) and (10 – 5:).
    7·2 answers
  • There are 40 dimes and quarters in a drawer. The total amount of the coins
    9·1 answer
  • An ice cream factory makes 200 quarts of ice cream in 2 hours. How many quarts could be made in 36 hours? What was the rate per
    7·2 answers
  • Anita has a success rate of 80% on free throws in basketball. She wants to know the estimated probability that she can make exac
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!