1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jek_recluse [69]
3 years ago
9

(a) Alan bought

Mathematics
2 answers:
Fed [463]3 years ago
8 0
Just divide the price by the amount 

a) 11/26= $0.42 per pound

b) 33/8 = $4.13 per hour 
77julia77 [94]3 years ago
5 0
Part A:
26 pounds:$11
1 pound:?

$11÷26 pounds≈ $0.42 per pound

Part B:
$33:8 hours
?: 1 hour
$33÷8 hours=$4.125 per hour or $4.13 per hour. Hope it help!
You might be interested in
Which of the following are solutions to the system shown below? Select all that apply. a (0,-1) b (1,0) C (0,0) d (3,4) e (0,1)​
Papessa [141]

Answer:

Options (a) and (c)

Step-by-step explanation:

There are so many inequalities graphed in the picture attached.

Common area (Triangle shown in the center) of the shaded regions will be the solution of the system of inequalities.

And points lying in this common region will be the solutions.

Points lying in this region are (0, -1) and (0, 0).

Therefore, Options (a) and (c) are the solutions.

4 0
3 years ago
Which choice is equivalent to expresision below?
DIA [1.3K]

We can simplfiy to be -\sqrt{100}

\sqrt{-1} * \sqrt{100}.

We know that \sqrt{100} is 10 and -1 is i, so the answer is 10i, or D.


5 0
3 years ago
The Pit BBQ food truck sells two combo packs of ribs and brisket. Combo A contains 10 oz of brisket and 16 oz of ribs and sells
GenaCL600 [577]

The maximum revenue is $700 which is at 16 combo A and 12 combo B.

<h3>Inequality</h3>

An inequality is an expression that shows the non equal comparison of two or more numbers and variables.

Let x represent the number of combo A and y represent the number of combo B, hence:

10x + 20y ≤ 400 (1)

Also:

x + y ≤ 28   (2)

The solution is at (16,12). Hence:

Revenue = 21.25 * 16 + 30 * 12 = $700

The maximum revenue is $700 which is at 16 combo A and 12 combo B.

Find out more on Inequality at: brainly.com/question/24372553

3 0
2 years ago
This data represents the number of movies that were rented each day last week at A-Plus Video.
Keith_Richards [23]
For the mean you add them all up and divide by the ammount of numbers you added. So it would be 118
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much is 4 (x+3)=16​
Radda [10]

Answer:

x=1

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Devaughn is 15 years older than Sydney. the sum of their ages is 113. what is sydneys age?
    15·2 answers
  • Can Anyone help me with this question?!
    11·1 answer
  • 1). f(x) = 3x + 15 then what's f^-1(x)?​
    15·1 answer
  • Answer correctly and ASAP PLEASE!!
    9·1 answer
  • (◞ ‸ ◟) PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE HELP ≧﹏≦
    13·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through (4, 11) and (8, 10).
    11·1 answer
  • What is the length of a side of the pentagon?
    9·1 answer
  • Need help Which one is it?
    14·1 answer
  • What would x need to be in order to ensure that line k is ll to line m?
    11·1 answer
  • John paid $50 for renting a cycle for 5 hours. Which graph shows the relationship between the cost of renting a cycle for differ
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!