1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Damm [24]
3 years ago
6

How many different arrangements of the letters in the word "ALGEBRA" are there?

Mathematics
2 answers:
Alexxx [7]3 years ago
7 0

Ok, so I have to pick a first letter. I have 7 choices so that'll be my first number:

7

for the 2nd letter there are 6 options left.

This narrows down until 1 so the answer is 1 x 2 x 3 x 4 x 5 x 6 x 7 or 7 factorial. This equals 5040.

posledela3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

would 3.5 be the answer

You might be interested in
A light bulb consumes 1440 watt-hours per day. How long does it take to consume 6480 watt-hours?
melisa1 [442]

The number of days it will take to consume the given power = 4.5 days

<h3>Calculation of energy consumption</h3>

The amount of power consumed per day = 1440watt-hours

Therefore X days = 6480 watt-hours?

Make X the subject formula;

X = 1 × 6480/1440

X = 4.5 days

Therefore, The number of days it will take to consume the given power = 4.5 days.

Learn more about energy consumption here:

brainly.com/question/2900615

#SPJ1

5 0
1 year ago
Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75
tekilochka [14]

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Louise sold 247 soft pretzels.If she sold them in groups of 19 soft pretzels,how many groups did she sell ​
lys-0071 [83]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

247/19=13

8 0
3 years ago
What is the LEast common multiple?
belka [17]
The least common multiple (LCM) of a set of numbers is the lowest value that all of the numbers can be divided by and have a result of a whole number.

In this case, the least common multiple is 21 because 21/7=3 and 21/21=1.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of inequalities:
Flura [38]

Answer: (here is a link to the same problem.) LINK >>>. graph system of inequality and solve for system

brainly.com/question/11934937?utm_source=android&utm_medium=share&utm_campaign=question

Step-by-step explanation: Solve the system of inequalities:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • NO JOKE BUT THIS IS AN EMERGENCY PLZ, IF ANSWER IS RIGHT OR JUST WHATEVER U GET BRANLIEST NO MATTER WAT PLZZ HELP ME
    7·2 answers
  • Assume that y varies directly with x, then solve.
    12·2 answers
  • Ates a proportional relationship y, can be calde 2. John is filling a bathtub that is 18 inches deep. He notices that it takes t
    8·1 answer
  • Find the distance between the points (-2,3) and (3,-9)
    7·1 answer
  • Which is the graph of 3x – 2y = 6? A coordinate plane with a line passing through (negative 2, 0) and (0, 3). A coordinate plane
    15·2 answers
  • Sally has 35% off coupon. The total before tax came $23.95. how much did the item originally cost?
    10·1 answer
  • Jon and two of his friends ordered a large pizza with 10 slices. All together they ate 1/2 of the pizza. If they evenly divided
    13·1 answer
  • Using place value strategy to divide<br>3,600÷9?​
    9·1 answer
  • Marching Bands: In how many ways can four marching bands and three floats line up for a paradeif two bands cannot march next to
    10·1 answer
  • Riley's math teacher said that each question answered correctly on a test would be worth 3 points. Answer the questions below re
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!