1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
telo118 [61]
3 years ago
7

How to do this question plz answer ​

Mathematics
2 answers:
scoray [572]3 years ago
6 0

Answer:

The way to solve the question is:

Depth = Volume/ (Width x Length)

Volume = Depth x Length x Width

=> Volume = 12 x 15 x 5

=> Volume = 12 x 75

=> Volume = 900

Depth= 900 / (Width x Length)

=> Depth = 900/ 5 x 15

=> Depth = 900/75

=> Depth = 12

Serjik [45]3 years ago
5 0
Answer= 4 cm

Volume of cuboid= 600cm3
Volume of milk= 8*5*12= 480cm3

Orange side facing down base area = 8*15= 120
480/120= 4 cm

P.s= could you please check if my answer is correct :)
You might be interested in
It costs $3.75 for 5lbs of food for your puppy. How much is it for 1lb
alex41 [277]
75 cents is for 1lb


I got that answer because I divided 3.75 and 5 and the I got 75 cents
3 0
3 years ago
What is the answer????
dem82 [27]
E I think I am not sure though.
6 0
3 years ago
The formula for converting temperatures in degrees Celsius to degrees Fahrenheit is F = 95C + 32. If the temperature is 20°C, wh
Sveta_85 [38]

Answer:

68 degrees fahrenheit

4 0
3 years ago
Use the formula for compound interest to find A.
Crank
Easy peasy
A=20,000(1+0.13)^2
A=20,000(1.13)^2
A=20,000(1.2769)
A=25538

A is $25,538
4 0
3 years ago
Anna has already run 6 miles on her own, and she expects to run 1 mile during each track practice. How many track practices woul
alisha [4.7K]

33 Track Practices                  should be correct

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is there any destiny 2 fans here. here's my question<br> 85×35×999×63=
    10·2 answers
  • Jackson bought 5 ounces of raisins for $4 dollar sign. How much do raisins cost per ounce?
    12·2 answers
  • Please help me with this math problem :)
    15·1 answer
  • Can someone please help me?​
    14·1 answer
  • An ac unit uses 3500 watts or power. If it runs for 10 hours each day and the utility company charges $0.13 per kWh, how much do
    13·1 answer
  • Estimate the value of 9.9 power of 2 x 1.79 <br> pls some one help me
    11·1 answer
  • No one is correctly answering part b in the question plsss help me. Photo attached too!!
    6·2 answers
  • PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU B
    9·1 answer
  • Does anyone know the answer to this?
    5·1 answer
  • Hi I'm the mom I would like some help with this
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!