1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ss7ja [257]
3 years ago
14

The cost of a service call to fix a washing machine can be expressed by the linear function y = 45 x + 35, where y represents th

e total cost and x represents the number of hours it takes to fix the machine. What does the slope represent?
Mathematics
1 answer:
agasfer [191]3 years ago
6 0

Answer:

45 is the cost per hour  

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Arthur starts his first workout routine by doing 10 push-ups. Each workout after the first, he plans to do 2 more push-ups than
Reptile [31]

Answer:

50

Step-by-step explanation:

10 + (20x2) = 50

4 0
3 years ago
Lesson 3: Revisiting Proportional Relationships
lina2011 [118]
Relationship is going to work out so 72728
8 0
3 years ago
All designs should have a single feature that stands out over all the rest of the elements in the composition to which of the fo
Luden [163]
Dominance is the answer. 
8 0
4 years ago
Let’s pretend that we want to give our employees in total a28% raise in the next two years, but we want to spread out aconsisten
Roman55 [17]

Solution

- The solution steps are given below:

\begin{gathered} \text{ Let the original amount be X} \\  \\ \text{ If we want a 28\% raise over the next two years, then it means that the amount will be:} \\ X+\frac{28}{100}X=1.28X \\  \\ \text{ If we want to give them a consistent raise each year, we can compute the scenario as follows:} \\ \text{ Let the percentage be }y \\  \\ X+y\%\text{ of }X=\text{ Salary after first year} \\  \\ (X+y\%\text{ of }X)+y\%\text{ of }(X+y\%\text{ of }X)\text{ = Salary after second year.} \\  \\ \text{ But we already know that the salary after second year is }1.28X \\ \text{ Thus, we can say:} \\ (X+y\%\text{ of }X)+y\%\text{ of }(X+y\%\text{ of }X)=1.28X \\  \\ \text{ Simplifying, we have:} \\ X+\frac{yX}{100}+\frac{y}{100}(X+\frac{yX}{100})=1.28X \\  \\ \text{ Divide through by }X \\ 1+\frac{y}{100}+\frac{y}{100}(1+\frac{y}{100})=1.28 \\  \\ \text{ Subtract 1 from both sides and expand the brackets} \\ \frac{y}{100}+\frac{y}{100}+(\frac{y}{100})^2=1.28-1=0.28 \\  \\ \frac{2y}{100}+(\frac{y}{100})^2=0.28 \\  \\ \text{ Multiply both sides by }100^2 \\ 200y+y^2=2800 \\  \\ \text{ Rewrite, we have:} \\ y^2+200y-2800=0 \\  \\ Solving\text{ the equation using the Quadratic formula, we have that:} \\ y=\frac{-200\pm\sqrt{200^2-4(-2800)}(1)}{2(1)} \\  \\ y=-213.137\text{   or   }13.137 \\  \\ \text{ Since the change in salary is an increase, thus, the rate }y\text{ has to be positive.} \\ \text{ Thus, } \\ y=13.137\approx13.14\% \\  \\  \end{gathered}

Final Answer

y = 13.14%

The screenshots of the solution are:

5 0
1 year ago
Solve for y<br> 13.5<br> 12<br> 9<br> 10.5
mariarad [96]
The answer is 9 because I did the math
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me because I don't understand how to do it.:)
    12·1 answer
  • Find the diagonal of the rectangular solid
    5·1 answer
  • What is the ratio of blue shapes to all shapes in the set below
    12·2 answers
  • $3.60 divided by 3 sisters
    12·2 answers
  • ONE EASY FRESHMEN MATH QUESTION!!
    7·1 answer
  • One of the ancient stone pyramids in Egypt has a square base that measures 140 m on each side. The height is 96 m. What is the v
    6·1 answer
  • In a​ company, 55 ​% of the workers are women . If 2205 people work for the company who​ aren't women ​, how many workers are th
    7·1 answer
  • What is the decibel level of the radio with intensity 10−7 watts per square inch? Use a logarithmic model to solve.
    15·1 answer
  • If a 16 oz package of cereal is $4.00, then what is the unit rate: 1 oz/.25 or .25/1 oz?
    10·2 answers
  • timur paid $4.50 to enter the fair. he then bought a pretzel for $1.50 and played a game $1. last he rode a roller coaster for $
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!