Answer: 200+50m>1,250
Step-by-step explanation:
It starts with 200 so that is by itself. The m is added to the number that is changing every so often, in this case $50 a month. They need more than $1,250 so we use the greater than sign.
Answer:
$90.38
Step-by-step explanation:
25% of $120.50 is $30.125
$120.50 - $30.125 = $90.375 rounded to $90.38
Answer:
a)
28000 + 3000·x = 36000 + 2000·x --> x = 8 years
b)
28000 + 3000·8 = $52000
Answer:
Step-by-step explanation:
Price of one box = 16.40 ÷ 4 = 4.1
Price of 10 boxes = 4.1 × 10 = 41
Answer:
Height, base(4,1) to A(4,3)
Step-by-step explanation:
The height that is shown is incorrect as it is showing the distance between A and B, which is not the height of the triangle, and simply a side. We need to find the altitude(height) which is a line perpendicular to the base. If we draw a line that is perpendicular to the base that intersects the highest point of the triangle, A, we get the point of intersection of that line and the base at (4,1)