1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir [108]
2 years ago
9

Need help with number 26 and 27

Mathematics
1 answer:
Vlad1618 [11]2 years ago
4 0
26
thursday 138 (46 x 63 / 21 = 138)
friday 99 (33 x 63 / 21 = 99)

27.
 100% - 80% = 20%

20% = 0.2

150 * 0.2 = 30

answer: 30 students chose math




You might be interested in
Do you agree with the researchers method of predicting the population? Why or why not?
Burka [1]

Yes, I agree with the researcher's method. All the values of a_{n} in the table correspond to the values of n by using their formula.

Step-by-step explanation:

Step 1:

If we substitute the values of n in the researcher's equation and we get the right values of a_{n}, we can agree with the researcher's method.

The researcher's formula is a_{n} = 1000(2)^{n-1}. Here a_{n} is the wombat population and n is the number of years.

Step 2:

When n = 1, a_{1} = 1000(2)^{1-1} =  1000(1) = 1,000,

when n = 2, a_{2} = 1000(2)^{2-1} = 1000(2) = 2,000,

when n = 3, a_{3} = 1000(2)^{3-1} = 1000(4) = 4,000,

when n = 4, a_{4} = 1000(2)^{4-1} = 1000(8) = 8,000,

when n = 5, a_{5} = 1000(2)^{5-1} = 1000(16) = 16,000.

As all the values correspond to the values on the table, I agree with the researcher's method.

6 0
3 years ago
(x+6) + (x+8) + 14 / 2
wlad13 [49]
Answer=2x+21 do you want the whole solution?
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Display how you could never a measurement given into ounces into pints
disa [49]
There is allways 4 ounces in 1 pint.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the midpoint of -5,2 and 1,5
ANEK [815]

Answer:(-2,3.5)

Step-by-step explanation: Add the endpoints and divide by two for the x-values and the y-values

4 0
3 years ago
Angela had $22.70 to spend on groceries. After buying 8 pineapples, she had $3.50 left. If each pineapple was the same price, wh
sesenic [268]

Answer:

$2.40

Step-by-step explanation:

First, you would do 22.70 minus 3.50, to get 19.20.

Then, you would divide 19.20 by 8, to get 2.4.

So, if each pineapple was the same price, each pineapple would be $2.40.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help can someone help.​
    7·1 answer
  • The Featherly’s went out to dinner and their bill was $62.71. They wanted to leave a 15% tip. How much was the cost of the dinne
    12·1 answer
  • I need to find the unit rate ! please help it’s hard
    10·2 answers
  • What is 3 and 3 4ths plus 6 and 7 8ths
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ME WITH MATH
    5·1 answer
  • In the right triangle shown m
    7·2 answers
  • Simplify 81^5 = 3^х x=
    8·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=5x%5E%7B2%7D%20-10x%2B5-xy%2By" id="TexFormula1" title="5x^{2} -10x+5-xy+y" alt="5x^{2} -10x+5
    12·1 answer
  • There is a sale on a gallon of milk at the grocery store. The original price was $2.99 and the new price is $2.49. What is the p
    14·2 answers
  • Please help answer! :)<br> How are significant digits related to calculations using measurements?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!