So in 5 acres of land produces 21,000 pounds of strawberries.
Step-by-step explanation:
Step 1:
Last year,
acres i.e 3.5 acres produced 14,700 pounds of strawberries. So we need to determine how many strawberries were produced per acre.
To do this we divide the total number of strawberries produced by the number of acres it was produced in.
The number of strawberries produced per acre
pounds.
Step 2:
To determine the number of strawberries in 5 acres of land, we multiply the number of strawberries per acre by the number of acres.
The number of strawberries produced in 5 acres
pounds.
So in 5 acres of land produces 21,000 pounds of strawberries.
Terri walked in her own 93rd percentile, while April swam in her own 99th percentile. April is off to a slightly better start.
Answer:
15.40/3.5=$4.40 dollars a pound
7.65/1.8=$4.25 dollars a pound
Step-by-step explanation:
divide to get the unit price
so 7.65/1.8=$4.25 dollars a pound is the cheaper unit as well.
Answer:
$1.25
September
$30
Step-by-step explanation:
Let's take this a step a time.
First we need to find how much the price of the flowers were in September.
We know that each flower cost $1.50 on October.
The October price was a 20% increase of the September price.
To calculate for the price of the flowers on September, we can solve it like this:
Let x = Price during September
1.2x = 1.50
We used 1.2 because the price of $1.50 is 120% of the original price.
Now we divide both sides by 1.2 to find x.

x = 1.25
The price of the flowers during September was $1.25 each.
Now the 7th grade class earned 40% of the selling price of each flower.
40% = 0.40
To find how much they made on each month, we simply multiply the percentage to the price and the number of flowers sold.
September = 0.40 x 1.25 x 900
September = 0.5 x 900
September = $450
Now for October.
October = 0.40 x 1.50 x 700
October = 0.6 x 700
October = $420
The 7th Graders earned more on September.
They earned $30 more on September than October.