A and D are correct. To understand this, you need to know that this scenario gives us a total (2 1/2 cups) and a part (1/4). When you have these 2 pieces of information you have either a division problem with a total divided into parts (choice D) or you have one part and a totol shown as a multiplication problem (choice A).
When x=3, y=9 and when x=6, y=3 bc u plug them into the equation
Step-by-step explanation:
please give me brainlest and follow me
Answer:
B. $3.45
Step-by-step explanation:
Number of cases of soda bought = 12
Total bill payed = $41.40
Let x represent the cost of 1 case.
Thus:
12x = $41.40
Divide both sides by 12
12x/12 = 41.40/12
x = 3.45
Cost of each case = x = $3.45