Answer:
By using SAS which stands for Side, Angle, Side.
Step-by-step explanation:
This means that if we have two angles and side measures that are equal to the corresponding angles and side measures of the other triangle then they are congruent.
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.
Answer:
Using it's concept, it is found that there is a 8.3% probability of flipping a head AND rolling a 3.
The answer is A thanks for asking
Answer: The 8 pound bag
Step-by-step explanation: you divide 9.45 by 5 and you get the unit rate of 1.89 and then you divide 13.68 by 8 and you get the unit rate of 1.71 which means the 8 pound bag is cheaper.