1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Strike441 [17]
2 years ago
8

How to solve 7x-20=2x+25

Mathematics
2 answers:
ziro4ka [17]2 years ago
7 0
X = 9 I hope this helps!

enyata [817]2 years ago
5 0


7x-20=2x+25
-2x +20 -2x +20

5x=45
45/5= 9
X=9
You might be interested in
I can’t find the area can you please help me with it. It’s the question with the question mark
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

1947 units^2

Step-by-step explanation:

you can split it up into different sections of rectangles.

the first one is 25x39= 975

The second section is the connector which you do

43-25=18

and you do 39-27=12 and then

you multiple 18x12 which equals 216

and the final section you do 24+12=36

and 36x21=756

and finally you add them all up to equal 1947 units^2

6 0
2 years ago
Donte is making a pizza. The round pizza pan has a 18 inch diameter. What is the area of the Pizza crust will need to fill up th
Fittoniya [83]
A = pi(r)^2
diameter is 18in, so radius is 9in
= pi(9)^2
A = 254.469 (round is needed)
8 0
3 years ago
A sales person is paid a weekly salary of $760, plus a commission of 7.5% of all her sales for the week. Express her weekly inco
Elis [28]

Answer:

1. We can see that salesperson's weekly income is the sum of her constant weekly salary ($760) and a commission which is variable and depends on her weekly sales.

So, if we say that y is her weekly income and x is her weekly sales, we can write this as:

y = 760 + 0.075x

Note that we had to change percentage to decimal number dividing it by 100.

2  Since for each value of x there is only one corresponding value of y, we can say that this is a function. For any value of x we input there is only one solution we get - that is the main feature of function and a way to tell if something is really a function.

Since this is a function, it can also be written as:

f(x) = 760 + 0.075x

3. Domain of a function is, basically, set of all values of x for which the function can work. That practically means that, since x is weekly sale, it can not be negative (one cannot make -$500 sale, for example). However, it is possible that she doesn't make a sale one week, making it possible for x to be 0. Also, the value of her sales doesn't have to be integer (it is quite possible that she makes $673.50 sale).

All this means that appropriate domain for this function are positive real numbers including 0.

6 0
3 years ago
Select all the common denominators for
zhuklara [117]

Answer:

B.20

hope it's helpful ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

THANK YOU.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a game the player wins if he rolls a 6 on a number cube. If the number cube is rolled 18 times, then what is a reasonable pre
    13·1 answer
  • How do you solve 5x-10y=7<br> X-2y=3
    6·1 answer
  • This is the other one for that one i couldn't hold it
    6·1 answer
  • Please can someone help me
    14·2 answers
  • A number n is at least 10. Write the word sentence as an inequality. I need your help please
    5·2 answers
  • Misumi started with $217 in her bank account. She deposits $25.50 each week and never withdraws any money. What expression can M
    12·1 answer
  • Someone help and plz make sure the answer is correct plz :)
    10·1 answer
  • 15 POINTS! GIVE REAL ANSWERS PLEASE. HELP WOULD BE MUCH APPRECIATED THANKS!
    12·1 answer
  • 1. In Mrs. Fields science class, the ratio of girls to boys is 5 to 3. If the
    8·1 answer
  • Help my little brother ​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!