1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergey [27]
3 years ago
7

What is the next term of the arithmetic sequence? -2,3, 8, 13, 18,

Mathematics
1 answer:
jenyasd209 [6]3 years ago
3 0

Answer:

23

Step-by-step explanation:

difference between number is 5

5n-7 to get to next term

You might be interested in
HELP ME PLEASE!!!!<br> ΔAXY ~ ΔABC. What is the value of BC
emmasim [6.3K]

Answer:

BC = 28 \frac{1}{3} ft

Step-by-step explanation:

Given that the triangles are similar then the ratios of corresponding sides are equal, that is

\frac{AX}{AB} = \frac{XY}{BC} , substitute values

\frac{12}{20} = \frac{17}{BC} ( cross- multiply )

12BC = 340 ( divide both sides by 12 )

BC = \frac{340}{12} = \frac{85}{3} = 28 \frac{1}{3}

6 0
3 years ago
Was is 9 Divided 3103
Dominik [7]

Answer:

0.003 but if you just put that in backwards, 345.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the answer A library contains 2000 books. There are 3 times as many non fiction books as fiction books. Write abd solve
Morgarella [4.7K]

Answer:

There is 666.66666666 non fic, and 1333.33333334 fic

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
A dance studio charges $12 per
klemol [59]

Answer:

you will need to subtract 15% from $12 and get 10.20 now times that by 5 and you will get $51.

5 0
3 years ago
What are the units for the variable in the following scenario?
lisabon 2012 [21]

Answer:

Her grocery bill is $4.62

Step-by-step explanation:

The first step is to multiply 6 and .43 to get how much it was for all of the apples.

Then the next step is to do the same thing with the oranges.

Then the last step is to add the two together.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A plane travels 3,625.25 miles in 6.9 hours.What is the unit rate
    6·1 answer
  • Show twelve in four different ways
    10·1 answer
  • Ms. Morgan bought 3.5 pounds of bananas at $0.51 a pound and 4.5 pounds of pineapple at $1.19 a pound. How much did she pay for
    8·2 answers
  • The cost for a movie ticket is $7.00. The cost is reduced to $5 for groups of 10 or more. How many people must be in a group for
    7·1 answer
  • What is the value of the expression below when y=6y=6? y^2 -5y-4 y 2 −5y−4
    6·1 answer
  • Caleb plans to divide a 20-lb bag of dog food into 3 equal-size containers. Between which two whole numbers does the number of p
    9·1 answer
  • What is a Formulas? Explain?
    9·2 answers
  • What is the IQR <br>20<br>24 <br>28​
    12·2 answers
  • Violet buys a premium sound system that is on sale for 40% off the original price. The original price is $224 more than the sale
    8·1 answer
  • Rewrite the equation by completing the square x^2-14x+49=0
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!