1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PtichkaEL [24]
3 years ago
12

I need help plz will give brainliest!!!

Mathematics
1 answer:
Leokris [45]3 years ago
7 0

Answer:

18 red marbles

Step-by-step explanation:

Because the ratio of yellow marbles to red marbles is 1:6 in the population, the expected number of red marbles is 6 times the number of yellow marbles in the representative sample. there should be 18 red marbles.

You might be interested in
Factor. x^2+7x-30 <br> Please show me the answer please
jeka57 [31]

Answer:

(x-3) (x+10)

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me with percents ?
denpristay [2]
The person HAD homework 75/100 or 75%

the remaining days he did NOT have homework , which is 25/100 or 25%
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer <br> y-11=25-3y
Katen [24]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

y-11=25-3y

y + 3y = 25 + 11

4y = 36

y = 36 / 4

y = 9

Hope it will help :)

4 0
3 years ago
Two angles are complimentary. One angle measures 69 degrees. The other measures ( 5n + 1). What is the value of n?
iren [92.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

complimentary angles, when added = 90 degrees

69 + 5n + 1 = 90

5n + 70 = 90

5n = 90 - 70

5n = 20

n = 20/5

n = 4 <====

6 0
3 years ago
A basketball has a volume of 23047 cm
Elodia [21]

Answer:

17.65693585 = r

Step-by-step explanation:

The volume of a sphere is given by

V = 4/3 pi r^3

23047 = 4/3 (3.14) r^3

23047 = 4.1866666666 r^3

Divide by 4.186666 on each side

23047/4.18666666 = 4.1866666666/4.18666666 *r^3

5504.856688 = r^3

Take the cubed root on each side

(5504.856688)^1/3 = r^3^(1/3)

17.65693585 = r

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Mitchell went into the candy store to buy some bubble gum. The gum costs $1.52 and has 8 pieces. What is the unit rate for a pie
    12·2 answers
  • 9. Answer all if can pls help me though math is hard
    10·1 answer
  • MATH PLEASE HELP! WILL MARK BRAINLIEST ANSWER!
    13·2 answers
  • 1+3x=-5+x<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=1%20%2B%203x%20%3D%20%20-%205%20%2Bx" id="TexFormula1" title="1 + 3x = - 5 +x" a
    9·1 answer
  • The point ( -3, -5 ) is on the graph of a function. which equation must be true regarding the function?
    14·1 answer
  • Zachary final project for a college course took A semester to write and had 95,234 words Zachary wrote 35 ,295 words the first m
    10·1 answer
  • Two more than the product of a number and three
    5·1 answer
  • Ali studies for 3 hours 45 minutes. He started studying at 4:30 pm. At what time did he finish?
    14·1 answer
  • Students who prefer rock or classic rock to students who prefer all other types of music​
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!! ( will give brainly ty so much)
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!