1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
3 years ago
13

The volley ball team at west view high school is comparing T -shirts where they can purchase their practice shirts. The graph re

presents the two companies prices. What is the liner equation that represents each T-shirt company
Mathematics
1 answer:
valkas [14]3 years ago
5 0

Idk I need hekpfbfjsnbfbs snan

You might be interested in
I need help !!!!!!!!!!!
Anna71 [15]
I cant see the picture
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The population of a city is 451,400. The population is expected to decrease at a rate of 3.2% each year.
blondinia [14]

Answer:

Find out the what function equation represents the population of the city after t years .

To prove

The population of a city is 451,400. The population is expected to decrease at a rate of 3.2% each year.

This can be represented by exponential decreasing function.

f(t) = a (1 - r)^{t}

Where a is the initial value.

r is the rate in decimal form

t is the time.

Here

a = 451,400

3.2 % is written in the decimal form.

= \frac{3.2}{100}

= 0.032

Put in the formula

f(t) = 451400 (1 - 0.032)^{t}

f(t) = 451400 (0.968)^{t}

Therefore the decrease in the population of the city after t years is represented by

f(t) = 451400 (0.968)^{t}



5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sue's ice cream cone has 6 more scoops than Tessa's ice cream cone. Sue's ice cream cone has 9 scoops. How many scoops are on Te
marshall27 [118]
Tessa has 3 scoops on her cone.

9-6=3
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you solve 8/2(2+2)?
svetlana [45]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

PEMDAS

2+2=4

2*4=8

8/8=1

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Whats the answer and proof of 12=4-1/4x
    12·1 answer
  • What is a correct congruence statement for the triangles shown?
    14·1 answer
  • Pamela is building a 2 wooden decks. Each deck needs 25 pieces of wood and each piece of wood needs 8 screws. If Pamela already
    12·1 answer
  • Whats a formula for four is no less than the quotient of a number x nd 2.1
    10·1 answer
  • Will mixing 4 parts red with 3 parts yellow make the same shade of orange as 12 parts red and 6 parts yellow
    6·2 answers
  • The triangles are congruent by the SSS congruence theorem.
    5·1 answer
  • If h(x) = x – 7 and g(x) = x2, which expression is equivalent to (g circle h) (5)?
    14·2 answers
  • What is 64 written as a product of the same factor
    5·2 answers
  • .........................
    9·2 answers
  • 1/6 divided by 1/12<br><br> HELP
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!