1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juli2301 [7.4K]
3 years ago
14

Given that R=2x+9y Find x when y=3 and R=13.

Mathematics
1 answer:
german3 years ago
6 0

R = 2x + 9y [ Given ]

When,

  • y = 3

  • R = 13

★ Substituting the values in the above equation

=> 13 = 2x + 9 × 3

=> 13 = 2x + 27

=> 13 - 27 = 2x

=> -14 = 2x

=> x = -14/2

=> x = -7

You might be interested in
What is the slope of the line described by the equation –4x + 6y = 12?
tino4ka555 [31]
The slope of the equation is 4
6 0
3 years ago
Please help the question is attached below
jasenka [17]

Step-by-step explanation:

a)

we have 400 people. that is 10/10 of the whole group.

7/10 of the whole group drink tea. that is

400 × 7/10 = 40 × 7 = 280

that leaves 3/10 of the whole group not drinking tea

400 × 3/10 = 40 × 3 = 120

from the 280 tea drinkers 20% drink at lay e cups of tea each day. that is

280 × 20/100 = 28 × 2 = 56

because 20 out of 100 is the meaning of 20%.

and the remaining 80% of the tea drinkers drink less then 3 cups each day.

280 × 80/100 = 28 × 8 = 224

b)

out of the 400 people 56 drink at least 3 cups of tea each day. that is

56/400 = 7/50

7 0
2 years ago
Can someone help me
algol13

Answer:

Step-by-step explanation:

A would be your answer.

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
2x + 10 < 24 or -8x + 8 < -56
SIZIF [17.4K]

Answer:

Union of inqualities:

x<7 or x>8

(not sure if this helps or not sorry!)

7 0
3 years ago
Burger Barn makes dipping sauce by mixing 2 spoonfuls of honey with 1/2
Leto [7]

Answer:

They have the same mustard flavor!

3 0
3 years ago
Other questions:
  • −(−10−6)= <br> And explain how you did it<br> 20 points
    13·1 answer
  • What was the average cost of a basic adult funeral in 2010?
    9·1 answer
  • I don't understand how to answer this​
    10·1 answer
  • What is the coefficient of -7x-3x^2+5<br><br> A~7<br> B~3<br> C~-3<br> D~-7
    9·1 answer
  • Rosabell had 27 posters for the parade, she droppd 19 while marching in the parade. how many does she hav left.
    13·1 answer
  • 14 dollars for 4 books​
    9·2 answers
  • Three to the fourth power.<br> Write the numerical answer only.
    10·1 answer
  • A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
    13·1 answer
  • There are 12 girls and 18 boys in a class. Teacher wants to form groups with the same
    11·1 answer
  • Finding Angles (Level 1)<br> PLEASE full explanation :))
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!