1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
luda_lava [24]
3 years ago
9

Use the diagram below to find the distance between points (-6, 5) and (-1, -7).

Mathematics
1 answer:
timama [110]3 years ago
6 0
17, count the unit blocks from each red point to the other not the slanted line
You might be interested in
A bakery offers a sale price of $3.45 for 4 muffins. What is the price per dozen?
Vlad [161]

Answer:

Cost of 4 muffins = $3.45

Cost of 12 muffins = (3 sets of  x 4 muffins = 12)

Cost of 3 sets of muffins = $3.45 x3 = $10.35

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
PLSSS HELP PANICKING
devlian [24]

Answer:

<h2>John has $15 and Alex has $33</h2>

Step-by-step explanation:

a systems of equations can be made from the information on the problem

x+y=48

x=2y+3

since x= 2y+3 substitute 2y+3 in the firat equation to get:

(2y+3)+y=48  -> 3y+3=48 -> 3y=45  -> y=15

plug in 15 for y in the second equation to solve for x

x+15 =48 --> x=33

8 0
2 years ago
Suppose the diameter of a circle is 6 units. What is its circumference?
Basile [38]
C=2•pi• R
D=6 then the radius is 3
2•Pi•3 =18.85
6 0
3 years ago
A park ranger fears that a harmful fungus might be infecting bluegill panfish in the parks lake. A fisherman offers to help the
Tatiana [17]

Answer:

Hey l need more info to aswer email me and we can get this done ;)

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP IM ABOUT TO GO TO SCHOOL AND I NEED TO DO THIS!!!!!
REY [17]
-22.55 i think i used a cal but all u do is subtract the percentage with the number
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kenji has $600 to spend on exercise classes. Each weight training class(x) costs $20 and each aerobic class(y) costs $15. Write
    13·2 answers
  • What is the best approximation for the area of a circle with a diameter of 13 meters?
    7·1 answer
  • HOW IS A BABY DOG MADE IS IT A MOMMY DOG OR A DADDY DOG THAT DOES THE PRODUCEING ALSO WHAT IS THE SUM OF 8 ON THE GRAPH
    14·1 answer
  • Factorise:x²+30x+216​
    14·2 answers
  • X-y=0 and 5x-2y=6 solve by elimination
    15·1 answer
  • Find the area of the triangle where C = 18.5°, a = 32.4 cm, b = 49.2 cm<br> HEHE HELP
    6·2 answers
  • Your small business spent $40 on food and another $60 on materials. Then, you sold an item for $120, but you had to pay a $90 se
    12·1 answer
  • at a school
    11·2 answers
  • Math help please and thank you
    6·2 answers
  • What is the constant of proportionality in this proportional relationship?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!