1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sladkaya [172]
3 years ago
8

6th grade math help me please with both :))

Mathematics
2 answers:
lakkis [162]3 years ago
3 0

Answer:

20wiwiiwiwjwjajsiwjjwnasjjwnwnwsjajjwjw

ratelena [41]3 years ago
3 0

Answer: Ms. Cortes shuld buy the 32 ounce package because it costs $0.10, compared to $0.11 for the 24 ounces.  So the bigger bottle costs less money per ounce.

Step-by-step explanation:price divided by weight will give you the per ounce price.

$3.29/32 = $0.10 per ounce (rounded)

$2.75/24 = $0.11 per ounce (rounded)

You might be interested in
Janice bought 5 bags of gummy bears at $0.85 each and 9 packs of gum at $1.20 each for her class party.
STatiana [176]
5 times 0.85 = 4.25 gummy bears
 9 times 1.20 = 10.80 gum
10.80 + 4.25 = 15.05 total<span />
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please only answer if your certain it will mean a lot I can give extra points or brain list if you like or a thanks please don’t
BigorU [14]

Answer:

Ms. Cortez earns 500 dollars for working 30 hours.  It's the last choice.

Step-by-step explanation:

You just have to substitute 30 into the equation in place of x, since x represents hours.

f(30) = 50 + 15(30)

f(30) = 50 + 450

f(30 = 500

3 0
3 years ago
George borrowed $25,000 for a new car. If George pays simple interest at a rate of
viktelen [127]

Answer:

B 4,500

Step-by-step explanation:

I basically just guessed and if hes paying the interest then its gotta be a bit less then the price of the car I think if it's wrong my apologies

5 0
2 years ago
Marco sews pillow and comforter sets. Each set has 2 pillows and 1 comforter. He uses 0.75 yards of material for each pillow and
Aliun [14]

Answer:

He would need 58 yards of material.

Step-by-step explanation:

If there are 4 sets of pillows and comfoters, that means there are 8 pillows and 4 comfoters.

If each pillow uses 0.75 yards of material, 8x0.75= 6

If each comfoters uses 13 yards of material, 4x13= 52

6+52= 58 yards of material.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the reciprocal of 3 1/5
Talja [164]

Answer:

5/16

Step-by-step explanation:

We need to change the mixed number to an improper fraction to find the reciprocal

3 1/5 = (5*3+1)/5 = 16/5

The reciprocal of 16/5 is found by flipping the fraction

5/16

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Yelp............................
    15·1 answer
  • The height reached by the rocket depends on the amount of fuel
    13·2 answers
  • A rectangle with an area of 24 square units might have dimensions of 2x12. Name two other sets of dimensions that would be possi
    11·2 answers
  • 1/4 of what number is 3/8
    11·2 answers
  • A pancake recipe suggests that you use a 2/3 cup of water for every cup of pancake mix. If you plan to use 7/2 cups of the mix,
    14·1 answer
  • Subtracting mixed numbers with like denominators<br> 9 1/3 - 2 2/3=
    8·2 answers
  • Write two division expressions that have the same value as 36.8 divided by 2.3 (16)
    7·1 answer
  • Will mark as Brainliest!!!
    13·1 answer
  • Please I need help !!!
    10·1 answer
  • How many solutions does this system have?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!