450
If he used 1/3 of the stock bottle, then you have
150=1/3x
Now, you multiply both sides by 3, which gives you
450=x
So, originally there were 450 bottles in the stock bottle
To find the unit price, divide the total price by the total weight.
4.60 / 2 = 2.30
So, the unit price is $2.30 per liter of milk.
Best of Luck!
A and E.
x= (1+ root-71)/6 and x= (1-root-71)/6
Answer:
12/30
Step-by-step explanation:
Here is the complete question
Three of these fractions are equivalent A.30/70 B.12/30 C.9/21 D.6/14 which one is the odd one out
to determine the equivalent fractions, convert the fractions to percentage
× 100 = 42.86%
× 100 = 40%
× 100 = 42.86%
x 100 = 42.86%
Another method is to convert the fraction to its simplest form
30/70
To transform to the simplest form. divide both the numerator and the denominator by 10 = 3/7
12/30
To transform to the simplest form. divide both the numerator and the denominator by 6 = 2/5
9/21
To transform to the simplest form. divide both the numerator and the denominator by 3 = 3/7
6/14
To transform to the simplest form. divide both the numerator and the denominator by 2 = 3/7
Using either methods, 12/30 is the odd one out
1. vertical
2. alternate interior
3. corresponding
4.corresponding
5. adjacent