1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sineoko [7]
3 years ago
14

Hello, I know this isn’t a homework question but I am not able to skip this activity right here and I can’t seem to find out why

. The guy speaking kept saying “Use the tool to help solve the linear system of equations” but I can’t seem to understand what tool . Is this some sort of glitch?

Mathematics
1 answer:
tangare [24]3 years ago
5 0

Answer:

This is more of a computer kind of thing, but try clicking the next thing at the bottom.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
You have 14 coins that are nickles and quarters that equals 2 dollars how do you solve using substitution?
sergejj [24]

Answer:

The question is incorrect but if half nickels and quarters exist then you could say the answer is 7.5 nickels and 6.5 quarters.

The problem:

14 coins that are either nickels are quarters

The total dollar amount of these coins is 2 dollars

Step-by-step explanation:

Let n be the number of nickels.

Let q be the number of quarters.

We are given that n+q=14 and that .05n+.25q=2.

I'm going to choose to solve the system by elimination.

Multiplying the first equation by .25 gives:

.25n+.25q=.25(14)

.25n+.25q=3.5

So let's line the equations up now:

.25n+.25q=3.5

.05n+.25q=2

---------------------If we subtract the equations, the variable q will be eliminated.                Thus, we will able to solve for the variable n.

.20n+0q=1.5

.20n=1.5

Dividing both sides by .2 gives:

n=7.5

If n=7.5 and n+q=14, then we have 7.5+q=14 by substitution property.

We can subtract 7.5 on both sides giving us:

q=14-7.5=6.5

We cannot have 7.5 nickels and 6.5 quarters but this satisfies the given information.

Check:

7.5+6.5=(7+6)+(.5+.5)=13+1=14

7.5(.05)+6.5(.25)=2

Now, the requested way which is by substitution:

Let n be the number of nickels.

Let q be the number of quarters.

We are given that n+q=14 and that .05n+.25q=2.

We can solve the first equation for either n or q and then substitute that into the other equation allowing us to solve for the other variable.

Let's solve for q by subtraction n on both sides:

q=14-n

We are going to replace q in the second equation with (14-n) giving us:

.05n+.25(14-n)=2

Distribute:

.05n+3.5-.25n=2

Combine like terms:

-0.2n+3.5=2

Subtract 3.5 on both sides:

-0.2n=-1.5

Divide both sides by -0.2:

n=7.5

Since q=14-n and n=7.5, then q=14-7.5=6.5 .

We are already check the solution above.

8 0
3 years ago
Please find x.............
emmasim [6.3K]

Answer:

\underline{\boxed{ x=50}}

Step-by-step explanation:

164 = x + 114 \\ x = 164 - 114 \\ x =50

4 0
3 years ago
Which is the best description of the shape of the distribution of the number of pets? Use the drop-down menu to complete the sta
maxonik [38]
Roughly symmetric is the answer
8 0
3 years ago
A teacher collects data on the number of hours, s, his students spend studying and the number of hours, t, they spend watching T
Sidana [21]
Since there is a negative correlation, evident by the negative slope of the equation of the line given to be -0.5, if we take t as 0, we get an equation of,
                                            s = 3.6
This means that if a student does not watch television, he or she spends a maximum of 3.6 hours studying. 
5 0
3 years ago
8c - c +6=48. How do I explain this with words?
N76 [4]
8c -c= 7c
7c+6=48
7c=42
c=6

CHECK:
8(6)-(6)+6=48
48-6=42
42+6=48
48=48
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is equivelent to 4.05 repeating
    8·1 answer
  • What is the equation of the line in slope-intercept form?
    11·2 answers
  • Can someone help me on these?
    12·2 answers
  • I need help look at picture
    10·1 answer
  • Look at the sequence given in the table. The term number is represented by the x values and the terms are represented by the y v
    5·1 answer
  • A 6 pound package of chicken costs $12.66 what is the cost per pound
    9·1 answer
  • Please help and tell me how you got the answer I will give brainliest
    13·1 answer
  • Two bookstores have the same number of book on sale. The prices of those books are graphed below. Which of the following stateme
    13·2 answers
  • Plz plz plz help due today!
    10·2 answers
  • 6x9x+2y-22x-y3x+5y+12
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!