1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRISSAK [1]
3 years ago
8

Which of the following prove that (-9)(4) = -36?

Mathematics
1 answer:
Luba_88 [7]3 years ago
4 0

Answer:

C If I lost 9 pounds every month for 4 months in a row, then I lost 36 pounds.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Subtracting Factions 1 2/3 - 2 1/3=
skad [1K]

Answer:

-2/3

Step-by-step explanation:

1 2/3 - 2 1/3

5/3 - 2 1/3

5/3 - 7/3

-2/3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help figuring out A=
Bogdan [553]
Better labeling so I can understand.
5 0
3 years ago
Please help me I don’t have a lot of time
sp2606 [1]

Answer:

I believe the answer is d

3 0
2 years ago
The depreciating value of a semi-truck can be modeled by y = Ao(0.83)x, where y is the remaining value of the semi, x is the tim
xenn [34]
The exponential graph is shown below.

The initial value when the time is zero is 70000. An initial value is normally shown as the point where the graph crosses the y-axis.

If the initial value was to be 50000, the curve would have crossed the y-axis at 50000

The correct answer is the first statement

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two vertical angles will always equal 180 degrees
Margarita [4]

Answer:

Hi there!

Vertical angles are angles that are opposite each other when two lines intersect each other. The two pairs of opposite angles are equal to each other. The two pairs of neighboring angles are supplementary, meaning they add up to 180 degrees.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A packing company is packing 567 boxes of cereal into large crates for shipping. Each crate can hold 36 cereal boxes. 15 larger
    8·1 answer
  • What are the x and Y intercepts of Y=x^2+3x-10
    15·1 answer
  • Multiply.
    14·1 answer
  • You want to buy some beans. An 8-ounce package costs $2.64. A 12-ounce package costs $3.84. A 26-ounce package costs $8.06. Whic
    12·1 answer
  • 20-3+12+6x2<br>I need it for a math quiz.​
    11·2 answers
  • Help me with dis question and Ill be your best freiwnd.
    9·1 answer
  • What is the solution to -4m-5n=1 and -6m+12n=-18
    6·1 answer
  • Help??<br><br><br><br> (Ignore the answer choice I selected did that on accident)
    7·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST PLZ HELP !!
    11·1 answer
  • Help! how do i find the slope and the y-intercept? please help
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!