laura goes shopping she spends one fourth of her money on a pair of shorts and one third of her remaining money on a belt if lau ra has $42 dollars left after these two purchases how much money did she have when she started shopping?
1 answer:
Answer:
84 dollars
Step-by-step explanation:
use x to represent the amount of money Laura had when she started shopping.
use y to represent the amount of money she had left after buying a pair of shorts.
You can create these two equations:
3/4x=y
2/3x=42
now, subsitute the value of y into the second equation.
2/3(3/4x)=42
1/2x=42
x=84
You might be interested in
Answer:
this doesn't even make sense.
Step-by-step explanation:
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb The spinach cost $5.95 per pound.
The least is 2/7 then 1/2 then 5/6 and the greatest is 4/2
8 strawberries : 32 strawberries 1:4 This is the Ratio so 5 bananas : 20 bananas 6 apples : 24 apples 2 pears : 8 pears He should use 20 bananas , 24 apples and 2 pears. :)
Answer:
Step-by-step explanation:
Here we gonna use the identity -
So using the identity here,