1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandrvk [35]
3 years ago
13

nadia needs to buy some cheddar cheese an 8-ounce package of cheddar cheese costs $2.40 a 12 -ounce package of cheddar cheese co

sts $3.36 find the unit price for the 8-ounce package
Mathematics
2 answers:
jeka57 [31]3 years ago
7 0

Answer:

dont know

Step-by-step explanation:

Serggg [28]3 years ago
4 0

Answer:

0.3

Step-by-step explanation:

2.40 ÷ 8 = 0.3

You might be interested in
What's the area of the trapezoid?
Lelechka [254]

Answer:

Mark brainliest please if i am correct one more brainliest please

Step-by-step explanation:

A=a+b

2h=15+25

2·5=100

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to the system of equations graphed below <br> Y=2x-7 y=-x-1
Aleksandr-060686 [28]

Answer:

x=2

y=-3

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Which of these four sets of side lengths will form a right triangle?
N76 [4]
They must conform with  Pythagoras theorem

It is set 4 because

(sqrt 2)^2 + (sqrt 7)^2  = 3^2
     2 + 7 = 9
3 0
3 years ago
4x+6*2x combine like terms
AleksAgata [21]

Answer:

16x

Step-by-step explanation:

4x + 12x = 16x

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The ratio of art class to music class is 4:3. If there is 8 more students in art class, how many students are in music class
pishuonlain [190]

Answer:

9 students in music class.

Step-by-step explanation:

In art there are 4 and since there are 8 more 8 + 4 = 12. so there are 12 in Art.

4 x _ = 12. —> 4 x 3 = 12.
so we need to do the same for music class.

For music there are 3.
so we multiply by 3 like we did with the 4.

3 x 3 = _ —> 3 x 3 =9.
so there are 9 students in music class.


6 0
2 years ago
Other questions:
  • Margie has a $50 budget to purchase a $45 pair of boots. If there is an 8% sales tax rate, then how much under budget will Margi
    15·2 answers
  • Mrs. barney earns $80 for tutoring for 2 hours. If she gets a 10% raise, how much does she now earn per hour.
    10·1 answer
  • Can someone please help me with this?
    7·1 answer
  • The price of an iPod dropped from $299.99 to $180.55. What was the percent decrease in price? (Round to nearest hundredth percen
    14·2 answers
  • What is the value of (y^-5/x^-3) for x = 2 and y = -4
    5·1 answer
  • Write cos (19°) in terms of sine​
    14·1 answer
  • Find the solution in slope-intercept form y+7=-3(x-1) and 3x+y=-4
    8·1 answer
  • How do you solve 1/18 - 1/30 using prime factorization
    8·1 answer
  • What is the length of the missing leg?*<br> 60 cm<br> 36 cm<br><br> B=?
    13·2 answers
  • A polynomial function has a zeros - 1, 2, and 7 (all multiplicity 1). Write a function in standard
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!