1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OlgaM077 [116]
3 years ago
11

In triangle ABC points M and N lie on sides AB and BC, respectively such that MN∥ AC . Segments AN and CM intersect at point K a

nd AK = KC. Prove that △ABC is isosceles.
Mathematics
1 answer:
svet-max [94.6K]3 years ago
8 0

Answer:

Try this solution, it consists of two parts (MN=8).

Step-by-step explanation:

You might be interested in
a video game has 35 levels in it if you beat 5 of the levels what is the ratio of levels left to the levels that have been beate
marta [7]

We have 35 - 5 = 30 levels left to beat.

The question is asking us for the levels left to beat, to the ones that already have been beaten:

30 : 5

Simplified;

6 : 1

8 0
2 years ago
Evaluate each expression <br><br> -5x8+12
Oksanka [162]
-28 because using PEMDAS you would do -5x8 which =-40 plus 12 is -28
4 0
2 years ago
Help please??<br> Solve for x.<br><br> 2x−4/5 = x+4
Pepsi [2]
2x-4/5=x+4
x= 4 and 4/5
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the unit price rounded to the nearest cent: $12.35 for 11 lb
lys-0071 [83]
Answer:
unit price = $1.1

Explanation:
We are given that 11 lb cost $12.35. To know how much does 1 lb cost (unit price), all you have to do is cross multiplication as follows:
11 lb .......................> 12.35
1 lb .........................> ??
unit price = (1*12.35) / 11 = $1.122 which is approximately $1.1 (to the nearest cent)

Hope this helps :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sauce recipe uses 4 cans of tomatoes in every 2 1/2 quarts.
Art [367]

Answer:

1 3/5

Step-by-step explanation:

4 / 2 1/2 =1 3/5

1 3/5 cans are used per quart.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • The coordinates of the point that is a reflection of Y(-4, -2) across the x-axis are ( , ). The coordinates of the point that is
    8·1 answer
  • Find the quotient 4 / (2/5)=
    11·1 answer
  • Sheldon harvests the strawberries and tomatoes in his garden.
    8·1 answer
  • Awesome autos car detail charges $30 for a full service detail on SUVs. The equation 30x+45y=450 represents the amount that must
    9·1 answer
  • Suppose that at a state college, a random sample of 41 students is drawn, and each of the 41 students in the sample is asked to
    14·1 answer
  • Two lines and a point are guaranteed to be complainer if
    12·1 answer
  • A survey is planned to estimate the proportion of voters who support a proposed gun control law. The estimate should be within a
    15·1 answer
  • SOMEBODY PLEASE HURRY
    9·2 answers
  • Write an equation of the line satisfying the given conditions. Write the answer in slope-intercept form or standard form. Expres
    9·2 answers
  • Pls I need help ASAP
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!