1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
77julia77 [94]
3 years ago
6

Can anyone help me and please explain

Mathematics
1 answer:
V125BC [204]3 years ago
4 0

The answer is r=2/5b

You might be interested in
Evaluate the expression!
Fudgin [204]

Answer:

poop

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
1. The Royals softball team played 125 games and won 60 of them. What percent of the games did they lose? A. 48% B. 52% C. 65% D
Sauron [17]

Answer:

52% or B.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A circle has an area of 144л cm2. Find the circumference.
Elza [17]
24cm.........................................
8 0
2 years ago
If a bicyclist traveled at 8:am to 8:18am a distance of 4.5 miles and from 8:18am to 8:45am a distance of 7.5 miles .What is the
Vinil7 [7]

8 am at 0

8:18 at 4.5

8:48 at 7.5 miles ???

18 min = .3 hour

48 min = .8 hour

in first .3 hours speed = 4.5/.3 = 15 mph

in next .5 hours = speed = 3/.5 = 6 mph

average speed for the whole trip = 7.5 miles/.8 hours = 9.375 mph

3 0
2 years ago
Jonathan wants to save up enough money so that he can buy a new sports equipment set that includes football,baseball,soccer ball
JulsSmile [24]

Good luck to Jonathan. I hope he gets his sport set soon.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What number gives a result of -3 when 10 is <br> subtracted from the quotient of the number and 5?
    8·1 answer
  • Mark has a board that is 12 feet long. He cuts the board into 8 peices that are the same length. How long is each peice
    15·1 answer
  • Please help i already got one wrong
    10·2 answers
  • Jessie needs to calculate the circumferenceof a circle,but she does not have a calculator.since the formula for the circumferenc
    5·1 answer
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • Two airplanes are carrying food and medical supplies to a country in needOne airplane is carrying 63 meals and 51 medical The to
    7·1 answer
  • In science class we discovered that 7/8 of an apple is water.What fraction of the apple is not water?
    7·2 answers
  • A law firm is going to designate associates and partners to a big new case. The daily rate charged to the client for each associ
    5·1 answer
  • PLS ANSWER QUICK<br> 37 1/2% of 90
    14·1 answer
  • Can someone please help mee(20 points and i will give brainliest!!!)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!