1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
poizon [28]
2 years ago
12

Brainly sometimes gives us the wrong answers sometimes so what other websites should I use?

Mathematics
2 answers:
Anni [7]2 years ago
6 0

Answer:

quizlet and jishka

Step-by-step explanation:

i looked it up on google

34kurt2 years ago
4 0

Answer:

google

Step-by-step explanation:

google

You might be interested in
You go shopping at a local department store with your friend and cousin. You buy one pair of jeans, four pairs of shorts, and tw
VashaNatasha [74]

Answer: Cost per pair of jeans = $ 20

Cost per pair of shorts = $12

Cost per shirt = $8

Step-by-step explanation:

Let x= cost per pair of jeans

y = Cost per pair of shorts

z= cost per shirt.

For you, total cost = x+4y+2z= 84

For your friend,  total cost = 2x+y+3z=76

For cousin, total cost = x+2y+z= 52

Required system:

x+4y+2z=84\ (i)\\ 2x+y+3z=76\ (ii)\\ x+2y+z=52\ (iii)

from (i), x=84-4y-2z    (*)

put this in (ii) and (iii) we get

2\left(84-4y-2z\right)+y+3z=76\\\Rightarrow\ -7y-z+168=76\ (iv)\\\\ 84-4y-2z+2y+z=52\\\Rightarrow\ -2y-z+84=52 \ (v)

from (iv), y=-\frac{z-92}{7}\ (vi)

\mathrm{Subsititute\:}y=-\frac{z-92}{7}\ \text{in}\ (v)

-2\left(-\frac{z-92}{7}\right)-z+84=52\\\\\Rightarrow\ -2\left(-\frac{z-92}{7}\right)-z=-32\\\\\Rightarrow\ -\frac{5z}{7}-\frac{184}{7}=-32\\\\\Rightarrow\ -5z-184=-224\\\\\Rightarrow\ -5z=-40\\\\\Rightarrow\ z=8

\mathrm{Subsititute\:}z=8\text{ in (vi)}

y=-\frac{8-92}{7}\\\\\Rightarrow \ y=12

\mathrm{Subsititute\:}z=8,\:y=12\text{ in (*)}

x=84-4\cdot \:12-2\cdot \:8\\\\\Rightarrow\ x= 20

Hence, x= 20, y= 12 , z=8

So, Cost per pair of jeans = $ 20

Cost per pair of shorts = $12

Cost per shirt = $8

7 0
3 years ago
a library has an average of 510 visitors on Sundays and 240 visitors on other days. The average number of visitors per day in a
serious [3.7K]

Answer:

285

Step-by-step explanation:

hi

personally this is how i would do this question but there are other ways.

i would start off by seeing how many sundays there are in the month (which is 5) then the number of other days which is 25. i'd then multiply 5 by 510 which is 2550. add that to 240 times 25 (which is 6000) and all of that together is 8550. divide that by the number of the days in the month (30) and then you'll get the daily avergae for the month

hope this helped:)

6 0
3 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Emily has a babysitting job that pays $11 per hour. She wants to know how many hours she has to babysit to afford a
SCORPION-xisa [38]

Answer: 165=11h

Step-by-step explanation:

I believe it would be 165=11h because you have to multiply the number of hours she worked times 11 to get the amount that would equal 165!

5 0
2 years ago
Round 13.2 to a whole number
omeli [17]
13 because decimal is 4 or below let it rest or 5 or more go up one more
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two drivers, Alison and Kevin, are participating in a drag race. Beginning from a standing start, they each proceed with a const
    15·1 answer
  • What is 3/5 written as a decimal?
    15·2 answers
  • Choose one of the factors of 27x3 + 512y3
    6·2 answers
  • What is the dollar value of 7 nickels and 8 quarters
    9·1 answer
  • A stock has had returns of 11 percent, 18 percent, 20 percent, −13 percent, 25 percent, and −9 percent over the last six years.
    15·1 answer
  • If total Revenue is $3000, Cost of Goods is $1500, and total Selling Expense is $500; what is the Profit for the business?*
    9·2 answers
  • PLEASE HELP! I’ll give brainliest!
    13·1 answer
  • What’s -13 = 4(5x - 1) - 11x
    11·2 answers
  • While preparing for a morning conference, principal Corsetti is laying out 8 dozen bagels on square plates. Each plate can hold
    12·1 answer
  • I need HELPPPPP pleaseeeee
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!