The x-axis brainliest plz :)
18 dollars because you do 4 x 450 and you get 1800 and that’s 18 dollars
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>
<em><u>Solution:</u></em>
Given that,
Unit price is the price of 1 unit
![\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctextrm%7BUnit%20Price%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B%5Ctextrm%7BTotal%20cost%20on%20n%20products%7D%7D%7B%5Ctextrm%7Bn%7D%7D)
<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes
![Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56](https://tex.z-dn.net/?f=Unit%5C%20Price%20%3D%20%5Cfrac%7B2.52%7D%7B4.5%7D%5C%5C%5C%5CUnit%5C%20Price%20%3D%200.56)
Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes
<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>
$7.75 for 2.5 pounds of broccoli
![Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1](https://tex.z-dn.net/?f=Unit%5C%20Price%20%3D%20%5Cfrac%7B7.75%7D%7B2.5%7D%5C%5C%5C%5CUnit%5C%20Price%20%3D%203.1)
Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli
The answer would be 2.3x10^2.