1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timurjin [86]
3 years ago
14

PLEASE HELPwhat is the geometric mean of 4/5 and 2​

Mathematics
1 answer:
ivolga24 [154]3 years ago
6 0

Answer:

ok ummm 5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Choose the linear inequality that describes the graph. The gray area represents the shaded region
Vesnalui [34]
(0,3)(1,-2)
slope = (-2-3) / (1 - 0) = -5

y int is (0,3)

line is dashed, means no equal sign....shading above the line, means greater then

ur inequality is : y > -5x + 3


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The equation 2(5+7) = (2•5) + (2•7) illustrates what property?
wel

In this question, you're trying to figure out what property is being represented.

Your answer would be the Distributive Property

This is your answer because as you can see, you are "distributing" the 2 to the variables inside the parenthesis.

When you distribute the number, you would be multiplying, in which in this case there is multiplication.

Therefore, Distributive property would be the correct answer.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What equation would help determine the cost of 4 markers if five markers are $6.55 and remember I am asking for the equation not
harkovskaia [24]

Answer:

4($6.55)/5

Step-by-step explanation:

If five markers cost $6.55

then equate or cross multiply inorder to get the cost of 4 markers.

4($6.55)/5

7 0
3 years ago
34 divided by 17 equal Unknown over 7
expeople1 [14]
34÷17 would result in 2
4 0
3 years ago
Which distance measures 7 units?
Rasek [7]

Answer:

the distance between points M and P

Step-by-step explanation:

-1+7=6

Hope this helps! :)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • if you buy a tv for $2000 and only make the minimum payment how long will it take you to pay off the debt and how much will the
    8·1 answer
  • What is the GCF of 5x^3, 15x^2, 45x^5
    13·2 answers
  • Simplify The Algebraic Expression
    15·1 answer
  • What is the volume and how is it measured? 3 1/4 ft 3 ft and 3 3/4 ft.​
    14·2 answers
  • A student earned a grade of 80% on a math test that had 20 problems. how many problems on the test did the student answer
    11·1 answer
  • At a picnic there were 3 times as many adults as children and twice as many women as men. If there was a total of x men, women,
    9·1 answer
  • The difference of 2 numbers is 20 and their product is 125
    15·2 answers
  • Some high-school students held a bake sale recently to raise money for a field trip. They charged $7 for fruit pies and $10 for
    9·1 answer
  • A grocery store sells a bag of 7 oranges for $6.65. What is the unit cost?
    14·1 answer
  • Calculate the new perimeter using a scale factor of 1/5
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!