1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
3 years ago
9

FIND THE EQUATION OF THE LINE . USE EXACT NUMBERS

Mathematics
1 answer:
Alik [6]3 years ago
3 0

Answer:

  • y = -3x + 7

Step-by-step explanation:

<u>Use points on the graph:</u>

  • (0, 7) and (2, 1)

<u>Find the slope:</u>

  • m = (1 - 7)/ 2 = -3

<u>The y-intercept is known b = 7, so the equation is:</u>

  • y = mx + b
  • y = -3x + 7
You might be interested in
The Statue of Liberty is approximately 300 ft. tall, and the right arm is approximately 42 ft. long. On a scale model that is 2
Archy [21]

Answer:

Weight of copper: 62,000 lbs. (31 tons). Weight of framework: 250,000 lbs. (125 tons). Weight of concrete foundation: 54,000,000 lbs. Thickness of copper sheeting: 3/32 of an inch, the thickness of two pennies placed together.  the answer in 125

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What are characteristics of nonvascular plants? (Select all that apply.)
igomit [66]

Answer: They have xylem vessels and phloem vessels

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
Solve. x + 3y = 16 y = 7
nasty-shy [4]

Answer:

x = -5, y= 7. You can check this yourself by plugging in the numbers.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
PSEG Long Island charges its residential customers a little monthly service charge plus an energy charge based on the amount of
german

Using linear function concepts, it is found that:

  • a) It costs $0.1 for each kilowatt hour of electricity used in excess of 250 kWh.
  • b) f(90) = 46.6, which is the cost of 340 kWh of consumption in a month.

------------------------------

A <em>linear function </em>has the format given by:

y = mx + b

In which:

  • m is the slope, which is the rate of change, that is, how much y changes when x changes by 1.
  • b is the y-intercept, which is the value of y when x = 0.

The equation for the cost of h kilowatt hours (kWh) of electricity used in excess of 250 kWh is of:

C = f(h) = 37.6 + 0.1h

Item a:

  • The slope is of m = 0.1, which means that it costs $0.1 for each kilowatt hour of electricity used in excess of 250 kWh.

Item b:

f(90) = 37.6 + 0.1(90) = 37.6 + 9 = 46.6

250 + 90 = 340.

f(90) = 46.6, which is the cost of 340 kWh of consumption in a month.

A similar problem is given at brainly.com/question/24808124

8 0
2 years ago
Pythagorean Theorem with Known Legs
stepan [7]

you're given the pythagorean theorem, which is a^2 + b^2 = c^2.

what you're trying to find is ?, which is the number under the radical.

let's pretend one leg is a and the other is b.

a = 9

b = 10

so let's plug it into the equation. we get 9^2 + 10^2 = c^2

so that equals 81 + 100 = c^2

181 = c^2

so c will equal the square root of 181. therefore, ? = 181.

hope i helped! good luck.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 6/16 equals 8 over what?
    10·2 answers
  • 2. Write (and do not solve) a word problem for the following inequality. 3(1/2x-6). &gt;- 70
    5·1 answer
  • In math i kind of need to know if a whole number is greater then a whole number and decimal.Example:7.5 and 7. Witch one is grea
    15·1 answer
  • Pls help me i give brainliest
    13·2 answers
  • Your watch beeps every 15 seconds, and your moms watch beeps every 25 seconds. If they beep together at 3:00 pm, at what time wi
    12·1 answer
  • Keith left his house, rode his bike 3 miles along one road, took a 90 degree turn and rode 3 miles to the local swimming pool. I
    9·2 answers
  • I need help with this one pls
    15·2 answers
  • Ricardo bought 3 pounds of gummy bears for $7.77. What is price per pound for the gummy bears?
    15·2 answers
  • Write the equation of a line in slope-intercept form that is contains a slope of -0.32 and
    10·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $31.74. What is the unit price of the pairs of gloves?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!