Answer:
11 pounds of cashew nuts
Step-by-step explanation:
To solve this problem, we call:
p = number of pounds of peanuts bought
n = number of pounds of cashew nuts bought
We also know that:
- Each pound of peanuts costs $2.75, so the cost of p pounds of peanuts is
![2.75p](https://tex.z-dn.net/?f=2.75p)
- Each pound of cashew nuts costs $3.25, so the cost of n pounds of cashew nuts is
![3.25p](https://tex.z-dn.net/?f=3.25p)
So the total cost, which in this case is $49.50, can be written as:
(1)
We also know that the total number of pounds is 16, so:
(2)
From this equation we get
![p=16-n](https://tex.z-dn.net/?f=p%3D16-n)
And substituting into (1), we find n:
![49.50=2.75(16-n)+3.25n\\49.50=44-2.75n+3.25n\\5.50=0.5n\\n=\frac{5.50}{0.5}=11](https://tex.z-dn.net/?f=49.50%3D2.75%2816-n%29%2B3.25n%5C%5C49.50%3D44-2.75n%2B3.25n%5C%5C5.50%3D0.5n%5C%5Cn%3D%5Cfrac%7B5.50%7D%7B0.5%7D%3D11)
So, 11 pounds of cashew nuts.
Answer:
number of action figures = 3 + 6(n-1)
at n = 9: number of action figures = 51
Step-by-step explanation:
first row: 3
second row: 6 more than the row before it (3) = 6 + 3 = 9
third row: 6 + 9 = 15
arithmetic series:
, where
is the nth term in the output
is the first output
n is the input
d is the difference between terms
here, we are given the row, and we want to figure out the number of action figures. thus, row = input and number of action figures = output.
the first output, in the first row, is 3
the difference between the number of action figures in each row is 6
thus, our formula is
![a_n = 3 + (n-1)6 = 3 + 6(n-1)](https://tex.z-dn.net/?f=a_n%20%3D%203%20%2B%20%28n-1%296%20%3D%203%20%2B%206%28n-1%29)
when the row is 9, the number of action figures is equal to
3 + 6(9-1) = 3 + 6 * 8 = 51
Each element is 2/3 times the previous one, so that's a geometric sequence.
6×(2/3)=4, 4×(2/3)=8/3, 8/3×(2/3)=16/9, 16/9×(2/3)=32/27
Answer: 6, 4, 8/3, 16/9, 32/27
Well, It would be hard to write out the formula and everything here so I wrote it out for you! Work shown!
The length is 7 and the width is 3