1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
CaHeK987 [17]
3 years ago
6

A 6-pound container of detergent costs $4.38. what is the price per pound?

Mathematics
1 answer:
lesya692 [45]3 years ago
7 0

Answer:

.73 per pound

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of pounds

4.38/ 6

.73 per pound

You might be interested in
Find value of x for 7(3x+4)+2=156
mr_godi [17]
21x + 28 = 156 - 2
21x = 154 - 28
21x/21 = 126/21
X = 6
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST
vekshin1

Answer:

Step-by-step explanation:

Tod did not want the answer?

3 0
2 years ago
What is the greatest common factor of 60-36
Leokris [45]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

your welcome

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Herron’s backpack weighs 10 kilograms. Errol has a backpack that weighs 23 as much as Herron’s backpack. What is the correct est
Nataliya [291]

Answer:

the correct estimate of the weight of Errol's backpack would be 33

Step-by-step explanation:

you just need to add 10 and 23.

7 0
3 years ago
Which system of equations can be graphed to find the solution(s) to...
Jobisdone [24]

Answer:

67

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How to divided by square root
    15·2 answers
  • Leigh will use 16 connecting cubes to make a model of playground. The model will be in the shape of rectangle and will have the
    12·2 answers
  • You want to estimate the number of students in your middle school school who buy school lunch. Which sample is unbiased?
    5·1 answer
  • |v+8| -5=2 Help please
    5·1 answer
  • 3x + 16 = 10<br> Solve the cube root equation
    5·1 answer
  • The profit a company makes from producing x tabletops is modeled by the equation P(x) = 480x – 2x2. For what number of tabletops
    7·1 answer
  • 6+n/5=9<br><br> What is happening to the variable? <br><br><br> How do you solve for the variable?
    13·1 answer
  • Can someone solve this and show work?
    10·2 answers
  • If 3x+2=5/9, what is the value of −3x+8?
    10·1 answer
  • Tyler returned from the store with $12.47 He spent $76.53 on groceries. How much did he begin with?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!