1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valina [46]
3 years ago
15

1 What is the simplified value of the exponential expression 27'? © malo 03​

Mathematics
2 answers:
LenaWriter [7]3 years ago
8 0

Answer: 3

Step-by-step explanation:

Anon25 [30]3 years ago
4 0

Answer:

{27}^{ \frac{1}{3} }  =  \sqrt[3]{27}  =  \sqrt[3]{3 \times 3 \times 3}  = \boxed{ 3}✓

<h3>3. <em><u>3</u></em> is the right answer.</h3>
You might be interested in
What is equivalent to (f+g)(4)​
nata0808 [166]

Answer:

4f+4g

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
POINTS AND BRAINLYEST if you answer the question
sammy [17]

Answer:

The answer is B.

Step-by-step explanation:

The pattern seems to be counting by two.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
It costs $3.56 to buy a pack of pencils. Which of the following equations shows the amount of money needed, x, to buy k packs of
FrozenT [24]
Well, since we know $3.65 is how much ONE PACK of pencil costs, and k represents the packs of pencils PURCHASED, and x represents the COST per pack, your answer would be A. x = 3.65k. This is because to find out the total cost (x) of k amount of packs, you would multiply the cost (3.65) times k, (known as 3.65k), which would be expressed as x = 3.65k. =)
Hope I helped! ^-^
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 12.1 as a fraction in simplest form
Alex787 [66]
12 1/10
A quick way to get this one is to recognize that .1 is a decimal in the tenth place. Because of this, we know to put it over 10. Because 1/10 cannot be simplified, it is in simplest form. Now, simply return the whole number to the fraction. 
6 0
3 years ago
4 coffees and 12 lattes. Costs $61
Gala2k [10]

Answer:

Cost of a coffee is <u>$2.5</u> and cost of a latte is <u>$4.25.</u>

Step-by-step explanation:

Let cost of 1 coffee be 'c' and cost of 1 latte be 'l' dollars.

Given:

4 coffees and 12 lattes cost $61.

12 coffees and 7 lattes cost $59.75.

∵ 1 coffee cost = c

∴ 4 coffees cost = 4c and 12 coffee cost = 12c

∵ 1 latte cost = l

∴ 12 lattes cost = 12l and 7 lattes cost = 7l

Now, as per question:

4c+12l=61-----1\\12c+7l=59.75----2

Now, multiplying equation (1) by -3 and adding the result to equation (2). This gives,

-3(4c+12l)=-3(61)\\\\-12c-36l=-183\\12c+7l=59.75\\+\\----------\\0-29l=-123.25\\\\l=\frac{-123.25}{-29}=\$4.25

Now, plug in the value of 'l' in equation 1 to solve for 'c'. This gives,

4c+12(4.25)=61\\\\4c+51=61\\\\4c=61-51\\\\4c=10\\\\c=\frac{10}{4}=\$2.5

Therefore, cost of a coffee is $2.5 and cost of a latte is $4.25.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Mariko is training for a race and now
    12·1 answer
  • What is the reflection of K and L and M and N
    15·1 answer
  • Equivalent fraction on 9/24
    5·1 answer
  • A girl scout leader rented a bus for a trip to the museum. The bus company charged $275 plus $.35 for each mile traveled over 35
    5·1 answer
  • the smiths spend 6% of their budget on entertainment. their total budget this year is $1,000 more than last year, this year they
    14·1 answer
  •  It cost 199 for24 bottles of water what is the unit rate per bottle
    6·1 answer
  • What is:<br> (s+12)+(3s-8)<br> simplified?
    11·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST
    7·2 answers
  • 50 pts
    5·1 answer
  • I need help what is the answer
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!