1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lisov135 [29]
3 years ago
14

Which angle is complementary to ∠X?

Mathematics
1 answer:
Ivan3 years ago
3 0

Answer:

Complementary angles sum to 90°.

<u>∠X has </u><u>∠P </u><u>complementary to it as:</u>

  • P + X = 90°
You might be interested in
Two teams are selling candy bars to raise money. Team A has $165 saved and they are selling each candy bar for $2. Team B has $7
devlian [24]

Answer: Each have to sell 91 candy bars to have the same amount of money.

Step-by-step explanation: Suppose x represents the amount of candy bars.

Team A already have $165 and they are selling each candy bar for $2. The mathematical equation that represents the amount of money they have is

A: 165 + 2x

Team B initially has $74 and will sell each candy bar for $3. Then, the mathematical equation representing their amount of money is

B: 74 + 3x

So, to have the same amount of money:

165 + 2x = 74 + 3x

x = 165 - 74

x = 91

<u>Teams A and B will have the same amount of money when each of them </u><u>sell 91 candy bars</u>.

6 0
3 years ago
Evaluate∣2x+7∣ for x=-4
yanalaym [24]

∣2x+7∣ for x=-4

Use the substitution method

∣2*-4+7∣

Mutiply first then add +7

∣2*-4∣= -8

∣-8+7∣= -1

Whenever there is a negative number for absolute value , the number becomes a + positive number.

∣-1∣= 1

Answer:

1

5 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
Arisa [49]
Its 15 divided by 2.49 which is 6.02, then you have to divide 20 divide by 3.32 which equals 6.02. They are both equal Both a and B are equal

You're Welcome i hope i helped
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost to rent a canoe for different periods of time is shown in the table below.
Alexeev081 [22]
So what is it about
6 0
3 years ago
Find the surface area of this cube. Be sure to include the correct unit in your answer
alexandr1967 [171]

Answer:

384 inches squared

Step-by-step explanation:

The surface area for one of the sides is 8 x 8 = 64

There are 6 sides so 64 x 6 = 384

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the coordinates of the x and y intercepts of the equation 3x+2y=12
    7·1 answer
  • Which step would help solve the equation?<br> 2(z - 12) - 1 = z - 25 + z
    10·2 answers
  • Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. Day Sunday Monday Tuesd
    8·1 answer
  • Are the two triangles below similar?
    13·2 answers
  • Answer the question
    15·2 answers
  • You carry a 20 N bag of dog food up a 6 m flight stairs how much work was done?
    14·1 answer
  • The graph shows the relationship between time a machine soda can make. Use the points (5,240) and (8,384) to find the number of
    6·2 answers
  • Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    5·2 answers
  • What is the largest 2 digit term in the sequnce 0,3,8​
    13·1 answer
  • Round 0.817446 to the ten-thousandths place.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!