1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
babymother [125]
3 years ago
14

A 4-meter ladder is placed against a wall so that it reaches a height of 3.7 m. To the nearest tenth of a meter, how far away fr

om the base of the wall are the feet of the ladder?
Mathematics
1 answer:
Ne4ueva [31]3 years ago
3 0

Answer:

I have no idea im so sry jcfksafjehalcbhjoEwo

Step-by-step explanation:

NHJVGVGHCFGCGJ

You might be interested in
13.) Which of these is a better deal, on a per ounce basis?
Gala2k [10]

Using proportions, it is found that the better deal, on a per ounce basis, is given by:

  • A a 30 oz. box of Tasty Wheats for $4.20

<h3>Proportion</h3>
  • To find the better deal, we use <em>proportions </em>to find the cost per ounce, that is, dividing the cost per the amount of ounces. The <em>better deal </em>is the one with the smaller cost per ounce.

For each option, the costs per ounce are given by:

  • A a 30 oz. box of Tasty Wheats for $4.20:

C_a = \frac{4.2}{30} = 0.14

  • B a 24 oz. box of Cherry Oats for $3.60

C_b = \frac{3.6}{24} = 0.15

  • C a 42 oz. Box of Giganto Flakes for $6.30

C_c = \frac{6.3}{42} = 0.15

  • D a 42 oz. Box of Giganto Flakes for $6.30

C_d = \frac{6.3}{42} = 0.15

Due to the <em>smaller cost</em>, option A is the better deal.

To learn more about proportions, you can take a look at brainly.com/question/24372153

5 0
2 years ago
How many hours would someone who earns $7.50 per hour have to work to earn $116.25?
Goshia [24]
Here is your answer:

Need to divide the amount he wants to the amount he gets every hour:

116.25÷7.50=15.5 hours

Which mean he has to work 15 and a half hours

Your answer is...
15.5 or if rounded 16 hours! Hope this Helps!
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Una figura con 2346 cubos pertenece ala sucesión?
Molodets [167]

Answer:

Respuesta. a la sucesión porque no cumple con la regla general.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
22. Evaluate the Expression
Mamont248 [21]

Answer:

Yes it is 24.

Step-by-step explanation:

27-3

24

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation for the following tile pattern.<br><br> Figure 2<br><br> Figure 3<br><br> Figure 4
oksano4ka [1.4K]

Answer:

The general equation following the pattern becomes is 7 + (n - 1)×2

Where, n = The figure number - 1

Step-by-step explanation:

The pattern in the question can be described as follows;

Figure 2 = (5 + 2) squares boxes = 7 squares boxes

Figure 3 = (5 + 2 + 2) squares boxes

Figure 4 = (5 + 2 + 2 + 2) squares boxes

Therefore, the number of squares boxes per figure, form an arithmetic progression (a + (n - 1)d) with the first term a = 7, the common difference d = 2, and the n = the nth term of the series, such that the general equation following the pattern becomes;

7 + (n - 1)×2.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Aiden makes 12 bracelets on Monday. He makes 8 more bracelets each day from Tuesday through Thursday. How many bracelets does ai
    13·2 answers
  • Write the expression as either the sine, cosine, or tangent of a single angle.
    10·1 answer
  • Numbers and letters in the alphabet - numbers of the months in the year
    13·1 answer
  • Write these numbers in increasing order 345, 43, 543, 534, 34
    8·2 answers
  • 1 13/15 divided by 1 2/5
    11·2 answers
  • What is the maximum slope to f(x)= e^(-x^2)?
    10·1 answer
  • Solve<br> What is 83.2 x 0.19
    12·1 answer
  • Disebuah perpustakaan, buku-buku disusun rapi didalam lemari dengan membentuk deret aritmatika. Pada sebuah lemari terdapat 6 su
    5·1 answer
  • A nursery owner buys 5 panes of glass to fix some damage to fix some damage to his greenhouse. The 5 panes cost ​$11.75. ​Unfort
    13·2 answers
  • Arithmetic sequence, can anyone help with this questions plz?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!