1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RoseWind [281]
3 years ago
13

Suppose 12% of students surveyed said they have tried riding a zip line.

Mathematics
1 answer:
Arisa [49]3 years ago
6 0

Answer:

12.

12% of 100= 12.

You might be interested in
What rule is this, please answer correctly, please
hichkok12 [17]

Answer:

Reflection

Step-by-step explanation: It is reflection because it is the same thing just reflected

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have a bag full of apples. There are 12 Jonathan (red), 6 Granny Smith (green), and 3 Golden Delicious (yellow) apples in th
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

The total number of apples is 17

Step-by-step explanation:

(a)

Number of green apples = 4

P ( that all three apples are green)

= (limit 4 and 3) / (limit 17 and 3)

= 4! / 3!(4−3)!

= 17! / 3!(17−3)!

= 1 / 170

= 0.005

(b)

Number of red apples = 8

P(that all three apple are green)

=(limit 8 and 3) / (limit 17 and 3)

= 8! / 3!(8−3)!

= 17! / 3!(17−3)!

= 7 / 85

= 0.082

Now,

P(that no three apple is red)= 1−0.082 = 0.918

c)

P(of selecting 4 apple that contain at least 2 red apples)

= (limit 8 and 2) /( limit 17 and 2) X (2/15) + (limit 8 and 3) /(limit 17 / 3) X (1/14)

= (7/34) × (2/15) + (7/85) × (1/14)

= 0.027 + 0.058

= 0.085

d)

P(that the second apple selected is yellow given that the first apple is red)

= (limit 5 and 1) / ( limit 16 and 1)

= 5! / 1!(5−1)!

= 16! / 1!(16−1)!

= 5 /16

= 0.3125

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide. Express your answer in simplest form.<br><br>10/11 ÷ 2/3​
Jlenok [28]

Answer:

1\frac{4}{11}

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
When it is raining outside, you tend to stay in and watch TV. The number of hours of TV that you watch in a given week is twice
Juli2301 [7.4K]

Answer:

Step-by-step explanation:

the answer is 74

7 0
4 years ago
Sara bought 36 ounces of cheese for 3.24 what was the unit price of cheese​
slava [35]

Answer:

$0.09

Step-by-step explanation:

Unit price= total price/ total units

$3.24/ 36oz= $0.09

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The graph represents the function g(x). Suppose that f(x) = -x. Which is true when comparing the range of f(x) to g(x)?
    12·1 answer
  • Find f(-11/5) if f(n) = 5n + 6
    15·1 answer
  • A publisher reports that 42%42% of their readers own a particular make of car. A marketing executive wants to test the claim tha
    5·1 answer
  • 6.
    12·1 answer
  • there are 4800 plastic spoons in a case there 6 box3s of spoons in each case how many spoons are in each box
    15·1 answer
  • For the following quadratic equation, find the discriminant.
    12·1 answer
  • Help me please i will really appreciate it
    11·1 answer
  • 1. What are the solutions to the quadratic equation
    11·2 answers
  • You pay $11.20 to buy drink boxes for the football team. Each drink box cost $0.40. How many drink boxes did
    7·1 answer
  • 3/4 divided by 1/3 write answer in simplest form
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!