1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gregori [183]
3 years ago
11

4 It takes Naomi 4 minutes to run 5 laps. How many laps per minute is that? Ebon

Mathematics
1 answer:
attashe74 [19]3 years ago
6 0

Answer:

1.25 per min

Step-by-step explanation:

divide 5÷4 and you get 1.25 per min

You might be interested in
The area of a playground is 266 yd. The width of the playground is 5 yd longer than its length. Find th
Mademuasel [1]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The width is 5 yds longer so we can mark out b and d if you multiply 19 and 24 is 456 so you are left with C

5 0
3 years ago
What is the area of this figure? Round to the tenth if necessary.
Julli [10]

Answer:

<h3>b) 850.1 centimeters.</h3>

Step-by-step explanation:

To find the area of this figure, we must first find the areas of the shapes that compose this figure.

This figure is made up of a rectangle and a semicircle.

Remember: To find the area of a semicircle, multiply the radius by itself twice, then multiply the product pi, lastly divide the product by 2.

a=\pi r^2/2

<u>3.14 will be used for pi!</u>

To find the area of a rectangle, multiply the length by the width. The product is the area of the rectangle.

a=lw

Now, let's solve.

The diameter of the semicircle is 32 centimeters.

To find the radius of a semicircle, divide the diameter by 2.

32/2=16

The radius of the semicircle is 16 centimeters.

Now that we have the radius, we can find the area of the semicircle.

\pi 16^2/2=401.92

The area of the semicircle is 401.92 centimeters.

Furthermore, we find the area of the rectangle.

14*32=448.

The area of the circle is 448 centimeters.

Next, we add the areas of both shapes to find the area of this figure.

401.92+448

=849.92

The final step is to round 849.92 to the nearest tenth.

Even though 849.92 to rounded to the nearest tenth is 849.9, there is no answer choice for this. The closest one to this answer is choice 'b.'

I, therefore, believe the area of this figure is 850.1 centimeters.

3 0
3 years ago
Which coordinate is on the graph of the equation 4x-3y=8
Wittaler [7]

Answer:

Coordinates (0, -8/3)

4 0
2 years ago
What is the slope of a line that is perpendicular to the graph of<br> y= 5x + 5?
AVprozaik [17]
-5/1 is the slope so the answer is -5 because you pick 2 points and use point slope formula or
y1-y2/x1-x2
3 0
4 years ago
he dot plot shows the number of words students spelled correctly on a pre-test. A number line going from 2 to 11. 0 dots are abo
Klio2033 [76]
<h3>Answer: B. Graph is nearly symmetrical</h3>

Explanation:

Given information:

  • A number line going from 2 to 11.  
  • 0 dots are above 2.  
  • 0 dots are above 3.  
  • 1 dot is above 4.  
  • 2 dots are above 5.  
  • 4 dots are above 6.  
  • 4 dots are above 7.  
  • 3 dots are above 8.  
  • 2 dots are above 9.  
  • 2 dots are above 10.  
  • 0 dots are above 11.

From that we can see the data set is {4,5,5,6,6,6,6,7,7,7,7,8,8,8,9,9,10,10} which produces the dot plot you see in the image attachment below.

It's a bit tricky to see, but the graph is nearly symmetrical. If we were to remove the blue points in the dot plot I provided, then we'll get a perfectly symmetrical distribution. Symmetrical means one half is a mirror copy of the the other half. The center line of a symmetrical distribution is both the mean and median.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sam has $65 to spend on clothes. He wants to buy a pair of jeans for $29 and spend the rest on t-shirts. Each t-shirt costs $9.
    7·2 answers
  • Tea from Britain costs $2.50 to produce. It is sold in America at a price of $3.50 (to make a profit of $1.00) Tea in America co
    13·1 answer
  • HELP PLEASE!
    6·1 answer
  • Tyler's bag of shells weighs 4.97 pounds. He finds 2 stones that weigh the same as each other and adds them to the bag. Tyler's
    9·1 answer
  • Honeycrisp apples are on sale if you buy a crate, 15 pounds for $30. What is the unit price per pound
    12·1 answer
  • Solve the following system of linear equations using elimination.<br><br> −2x+7y=16<br> 8x−6y=24
    7·2 answers
  • Amanda buys four tickets to the baseball game for $24 each which equation shows the closest estimate of the total amount of Aman
    11·2 answers
  • Help I really need help
    15·2 answers
  • 1. find measure of A.
    8·1 answer
  • Line WS is parallel to line KV. Line RT is perpendicular to line KV. Explain the relationship of line RT to line WS. Provide at
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!