1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dmitriy555 [2]
3 years ago
12

William runs at a constant speed of 8 miles per hour. Running at this constant speed, it takes William 75 seconds to run from hi

s house to school. How many miles did William run?
Mathematics
1 answer:
pav-90 [236]3 years ago
5 0

Answer:

0.16 miles

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Borrowed $250
Fittoniya [83]

Answer:

Total interest paid:

$83.73

Total payments:

$333.73

8 0
3 years ago
Please help me with this question :) thanks.
inysia [295]

Answer:

Opposite sign

Step-by-step explanation:

You can find this because when a point is reflected across the x-axis, its y-coordinate changes its sign. The same is true when reflected across the y-axis. It's x coordinate changes its sign.

3 0
3 years ago
Which statement can be used to prove that a given parallelogram is a rectangle?
RSB [31]

The <em>correct answer</em> is:


The diagonals of the parallelogram are congruent.


Explanation:


In every parallelogram, opposite angles are congruent. This would not mean it is a rectangle.


Consecutive sides of a parallelogram are only congruent if the parallelogram is a rhombus or a square; this would not be a rectangle.


The diagonals of every parallelogram bisect each other. This would not mean it is a rectangle.


The diagonals of a rectangle bisect each other. If we know this is true about our parallelogram, this means our parallelogram is a rectangle.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I prove this? Help Thanks.​
eimsori [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
14 point to brainliest person , HURRY!! PKS
PIT_PIT [208]
I SAY IT THE SECOND OPTION
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • note the polygons and determine the expression that represents the perimeter of each polígnos ??? PLEASE RESPOND MAKING
    13·1 answer
  • The sum of twice a number and 4 is equal to the sum of the number and 7
    11·2 answers
  • A bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple
    7·1 answer
  • Convert y = x^2 + 2x - 5 into the form y-k = a( x- h)^2
    14·1 answer
  • Helpp is very important for me and help you again
    10·2 answers
  • A box contains 15 lbs.of books. There are 20 books in the box. How much does each book weigh?
    9·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST! The triangles below are similar. How tall is the tree? Please show process.
    6·2 answers
  • One pizza is $12 and a cake is $18. If Matt has $84, how many pizzas can he buy at most and still afford to buy a cake
    13·2 answers
  • Help me find the slope to 0,0 and 6,1
    13·2 answers
  • Simplify (6²)(3-8)(3-6)4
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!